İmam Hamaney’in emri üzerine Mina faciasını takip komitesi kuruldu

  • 27 Ekim 2015
  • 785 kez görüntülendi.
İmam Hamaney’in emri üzerine Mina faciasını takip komitesi kuruldu

İran Hac ve Ziyaret Kurumu başkanı Said Evhadi, bu yıl Hac organizasyonu sırasında Mina’da vuku bulan faciada binlerce hacının ölümü ve yaralanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada; İran İslam inkılabı rehberinin emri üzerine Mina faciasını takip komitesinin kurulduğunu söyledi.

Dün Tahran’da basın mensuplarına demeç veren Evhadi, Mina faciasıyla ilgili olarak söz konusu komitenin ilk oturumunun yarın Çarşamba günü yapılacağını bildirdi.

Evhadi, komitenin çalışma grubunda İran üniversite hocalarından ve uluslar arası alanda faaliyet gösteren öğretim üyelerinden bazı kişilerin yer aldığını bildirirken, bu komitenin dünya toplumu, insan hakları ve sivil toplum kuruluşları düzeyinde bütün imkanlarını kullanacağını ve Mina faciasının tekrar meydana gelmemesi için gerekli çabaları sürdüreceğini söyledi.

İran Hac ve Ziyaret Kurumu başkanı, önümüzdeki Cumartesi günü 4.ortak komite oturumuna katılmak üzere Arabistan’a gideceğine temas ederken, bu oturumun Mina faciasıyla ilgili olarak bir sonuç almak için yapılacağını bildirdi ve şu ana kadar İranlı 36 hacıdan hiçbir haber alınamadığını söyledi.

Bu arada Veliyyi Fakih’in Hac ve Ziyaret Kurumu’ndaki temsilcisi ve İranlı Hacılar başkanı Ali Gazi Asger de, yaptığı açıklamada, Mina faciası sırasında kaybolan İranlı hacıların birçoğunun durumlarındaki belirsizliğin açıklığa kavuşturulması için çalışmaların sürdürülmekte olduğunu ve halı hazırda tüm çabaları bu meseleye odaklandırdıklarını söyledi.

Gazi Asger, Mina faciasının belgelenmesiyle ilgili çalışmalarının olduğunu ve bu çalışmaya Mina faciasında yer alan ve zarar gören herkesin ortak olacağını, bu doğrultuda ister faciaya şahid olan İranlı hacılar olsun, isterse diğer ülkeler hacıları olsun herkesin yer alacağını ve bu facianın aydınlatılacağını söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com