İmam Seyyid Ali Hamanei: Filistin Meselesinin Sonucu Filistin Halkı İle İslam’ın Lehine Olacak

  • 22 Temmuz 2019
  • 921 kez görüntülendi.
İmam Seyyid Ali Hamanei: Filistin Meselesinin Sonucu Filistin Halkı İle İslam’ın Lehine Olacak

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei Hamas heyetini kabul etti. Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei görüşmede, Filistin konusunun İslam dünyasının ilk ve en önemli meselesi olduğunu belirterek, ‘Filistin konusunun sonucu kesinlikle Filistin halkı ile İslam dünyasının lehine olacak’ dedi.

Tahran’ı ziyarette bulunan Hamas’tan üst düzey bir heyet, Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei ile görüşmesinde Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye’nin mektubunu İslam İnkılabı Rehberi’ne iletti.

Hamas’a sergilediği tavır için şükranlarını bildiren Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, ‘Hamas, Filistin’in İslam dünyası hareketinin kalbinde yer aldığı gibi, Filistin hareketinin kalbinde yer alıyor’ diye konuştu.

İran İslam Cumhuriyeti’nin Filistin konusunda dünyada hiçbir ülke ile yapmacık resmi tavrı olmadığını ve dobra olduğunu dile getiren Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, ‘Biz her zamanki gibi Filistin hakkındaki görüşümüzü açık ve şeffaf biçimde bildirmiş ve hatta uluslararası arenada bizimle bazı konularda görüş ayrılığı olan dost ülkeler de İran İslam Cumhuriyeti’nin Filisin konusunda çok ciddi olduğunu biliyor’ değerlendirmesinde bulundu.

‘İran İslam Cumhuriyeti ile düşmanlığa temel olan nedenlerden en önemlisi, Filistin konusudur, ancak bu düşmanlıklarla baskılar, İran’ın Filistin’le ilgili duruşundan geri adım atmasına neden olmaz. Filistin’i desteklemek inançsal ve dinmi bir meseledir’ diyen Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

‘Eğer İslam dünyası tek parça ve birlik beraberlik içerisinde Filistin meselesi üzerinde durmuş olsaydı, şuan Filistin’in durumu daha iyidi. ABD yolundan giden Suudi Arabistam gibi bazı ülkelerin Filistin konusundan uzak durmaları aptallıktı, çünkü Filistin’i destekleselerdi ABD karşısında bazı imtiyazlar elde edebilirlerdi.’

Hamas Siyasi Bürosu Başkan Yardımcısı Salih el Aruri de görüşmede, İslam Cumhuriyeti’ne Filistin halkına desteğinden dolayı teşekkür ederek, İran’a yönelik her türlü hasmane girişiminin aslında Filistin ve direnişe yapılmış bir hasmane girişim sayılacağını vurguladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.