İmam Seyyid Ali Hamanei: İslam Cumhuriyeti, tüm düşmanlıklar karşısında göğüsünü gererek, ilerlemekte

  • 27 Mayıs 2022
  • 27 kez görüntülendi.
İmam Seyyid Ali Hamanei: İslam Cumhuriyeti, tüm düşmanlıklar karşısında göğüsünü gererek, ilerlemekte

Dünya Müslümanları ve Mustazafları Rehberi İmam Ayetullah Seyyid Ali Hamenei dün İslami Şura Meclisi başkanı ve üyelerini kabul ettiği görüşmede, İran İslam Cumhuriyeti’nin tüm düşmanlıklar karşısında göğüsünü gererek, ilerlemekte olduğunu belirtti.

11. dönem İslami Şura Meclisi üyeleri dün sabah İmam Humeyni (ra) Hüseyniyesi’nde İslam İnkılabı Rehberi İmam Ayetullah Hamenei ile görüştüler.

İslam İnkılabı Rehberi, dünyaya hakim özel koşulların nedenlerine de temasla, güçler arasında düşmanca rekabet ve nükleer güçlerin birbirini tehdit etmesi, Avrupa yakınlarında savaş ve artan askeri tehditler ve eylemler, eşine az rastlanan bir salgın, küresel boyuttaki gıda tehditlerinin dünyanın bugünkü durumunu özel kıldığını, bu şartlarda ülkeyi yönetmenin daha zor ve çetrefil hal aldığını söyledi.

Tüm ülkelere hakim koşullara ilaveten İran’ın dini demokrasi şeklinde yeni bir model sunup, sulta düzeninin ayarladığı çizelgeyi bozduğu için çeşitli boyutlarda sürekli şekilde küresel güçlerle sorun yaşadığını ifade eden İslam İnkılabı Rehberi, İslam Cumhuriyeti’nin tüm düşmanlıklar ve husumetlere karşı göğüs gerip, ilerlemekte olduğunu vurguladı.

İslam İnkılabı Rehberi’nin belirttiği gibi, 1979’da İslam İnkılabı’nın zaferi, Doğu ve Batı güçlerine uymaya dayalı uluslararası düzeni bozduğu gibi, İslam dini ve demokrasiyi içerdiği için İslam milletleri başta olmak üzere diğer ülkeler için kurtarıcı ve yeni bir model sundu; bu nedenle, sulta düzeninin İran’a karşı düşmanlığı İslam İnkılabı zaferinden beri devam etmiştir. 8 yıl süren savaşın dayatılması, geniş çaplı askeri ve ekonomik yaptırımlar, İslami İran’ın artan gücünü ve ilerlemelerini engellemek ve zayıflatmak amacıyla yapıldı.

İran’ın çeşitli sınai, askeri ve bilimsel alanlardaki ilerlemeleri, İslam İnkılabı’nın hedeflerinin doğru rota olduğunu ve düşmanların İran İslam Cumhuriyeti’nin güç bileşenlerini durdurmaya yönelik kapsamlı baskılarının sonuçsuz kaldığını gösteriyor.

İslam İnkılabı’ndan sonra İran, başkalarına bağımlılığını azaltma yolunda hareket etmeyi başardı ve bugün gayri safi milli hasılanın artması, sınai, nükleer, hava-uzay ve bilimsel gibi alanlarda yaptırımlar altında önemli ilerlemelere imza atması, düşmanlar ve emperyalizm karşısında direniş yolunda hareket etmekte olduğunu gösteriyor. Örneğin, İran’da bilimde büyüme hızı, uluslararası bilim merkezlerinin raporlarına göre, dünyanın ortalama hızından 11 kat fazla oldu. Öyle ki 1998 yılında dünyada bilim üretiminde yüzde 0,07 iyken, 2020 yılında yüzde 2 oranına yükseldi. Demek ki İran’ın dünyada bilim üretimindeki payı, nüfusuna göre, iki kat daha artmıştır.

Kuşkusuz, bu başarılar ve ilerlemeler, devrimci ve cihatçi yönetimin sürmesine ihtiyaç duymakta. İslam İnkılabı Rehberi’nin beyan ettiği gibi, “bugün aziz vatanımız, hizmete susamış ve tüm alanlarda sıçramalı harekete hazırdır, yeterli, başarılı, cihatçi, akıllı ve cesur yönetimle, gençler başta olmak üzere milletin orunların çok ötesinde olan gizli ve açık kabiliyetlerini seferber edip, iş meydanına getirebilir.”

Bu konunun önemine göre, İslam İnkılabı Rehberi İmam Ayetullah Hamenei dün İslami Şura Meclisi millet vekilleri ile görüşmede, İslami İran’ın düşmanların husumetine rağmen elde ettiği başarı ve ilerlemelerine temasla, meclis üyeleri, hükümet, yargı ve diğer tüm organların ne kadar büyük ve önemli bir yönetime dahil olduklarını ve bu konumlarına uygun şekilde dikkatli olmalarını bilmeleri gerektiğini beyan etti./

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com