İmam Seyyid Ali Hamanei: Savaş Çıkarmak ABD’nin Rutin İşidir

  • 24 Ağustos 2020
  • 1.426 kez görüntülendi.
İmam Seyyid Ali Hamanei: Savaş Çıkarmak ABD’nin Rutin İşidir
 İmam Hamanei, bugün video konferans yöntemiyle İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin başkanlığında düzenlenen Bakanlar kurulu toplantısına katıldı.
Hükümet üyelerine hitap eden İmam Hamanei, “Vatandaşlarla olabildiğince doğrudan konuşun. Bugünlerde kısıtlamalar var,, ancak TV ile, yüz yüze görüşmeler yoluyla yaptıklarınızı anlatın. Hem kazanılan başarıları hem de sorunları anlatın. Neleri başardığınızı ve yapılması gereken şeylerin niçin yapılamadığını söyleyin.” dedi.
Hükümetin son yılının birçok yönden önemli olduğunu dile getiren İmam Hamanei, “Hükümetin son senesinin önemleri yanlarından biri millet, ülke, Allah ve İslam için çalışmak için son şansınızın olmasıdır. Bir sene çalışmak için az bir süre değildir” ifadesini kullandı.
İmam Hamanei, sözlerine şöyle devam etti:
“Hükümetin son yılıyla ilgili bir diğer önemli konu ise, hükümet tarafından hayata geçirilmesi mümkün olmayan bazı önemli planların bir sonraki hükümete devredilmesidir. Bütçe yapısı, bankacılık sistemi, vergi sistemi reformu ve özelleştirme ile ilgili düzenleme bu güzel işlerdendir.”
Ekonomi alanında yatırım konusunun çok önemli olduğuna dikkati çeken İslam Devrimi Lideri, “Maalesef son yıllarda ülkeye yatırım konusunda aksamalar yaşandı. Bu sorunu çözmek için ilk önce kaderine terk edilmiş yatırımlar veya yavaşlayan projeler canlandırılmalıdır. Hiç bir büyük yatırım ve proje belirsiz durumda bırakılmamalıdır.” açıklamasında bulundu.
“Ülke ekonomisi hiçbir şekilde dış ilişkilere ve gelişmelere bağlanmamalıdır. Çünkü bu stratejik bir hatadır. Ekonomik planlamalar başka bir ülkede yapılacak seçimin sonuçları için bekletilmemelidir” diyen Devrim Lideri, ulusal para birimi değerinin güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.
Çeşitli Batı  yönetim akımlarının başarısızlığına değinen Devrim Lideri, ABD’nin bu konuda başarısız kalan bir örnek olduğunu söyleyerek, şöyle devam etti:
“Adalet, sağlık ve güvenlik gibi insani değerler ABD’de her yerden daha fazla çiğneniyor; sınıfsal uçurum dehşet verici. Amerika’da aç insanlar ve evsizlerin sayısı dünyanın diğer ülkelerine kıyasla daha yüksektir. Ülkedeki başkanlık seçimi kampanyalarında beş Amerikalı çocuktan birinin aç olduğu açıklandı. Amerika’da güvensizlik ve suç oranları daha da yüksek.
Bu iç meselelere ek olarak Suriye, Filistin, Yemen, Irak, Afganistan, Vietnam ve Hiroşima gibi bölgelerde cinayet işleme , savaş ve güvensizlik yaratma ABD’nin rutin işlerindendir.”
İslam Devrimi Lideri, “Amerika’da ülkesini utanç verici durumlara sokan birinin iktidara gelmesi Batı akımlarının ve ütopik modellerinin başarısızlığının bir başka işaretidir.” şeklinde konuştu.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.