İmam Seyyid Ali Hamenei: Arap dünyasından beklenen, işgalci rejim cinayetlerine karşı açıkça meydana inmeleridir

  • 13 Mayıs 2022
  • 28 kez görüntülendi.
İmam Seyyid Ali Hamenei: Arap dünyasından beklenen, işgalci rejim cinayetlerine karşı açıkça meydana inmeleridir

Dünya Müslümanları ve Mustazafları Rehberi İmam Ayetullah Seyyid Ali Hüseyni Hamanei, Tahran’ı ziyaret eden Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamed Al Sani’yi kabulünde, ikili siyasi ve ekonomik işbirliğinin artması gerektiğini vurgu yaparak, bölge meselelerinin çözüm yolunun yabancılar olmaksızın diyalogdan geçtiğini belirtti.

İRNA’nın bildirdiğine göre Tahran’ı ziyaret eden Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamed Al-i Sani’yi kabul eden İmam Ayetullah Hamanei, ikili siyasi ve ekonomik işbirliğinin artması gerektiğine vurgu yaparak İsrail rejiminin Filistin halkına yönelik cinayetlerinin sürdüğünü ve Arap dünyasından bu tür açık cinayetlere karşı siyasi arenaya girmelerini beklediklerini ifade etti.
İran ve Katar ilişkilerinin sağlamlaşmasının iki ülkeye yararlı olduğunun altını çizen İmam Ayetullah Hamanei, ”İki ülkenin ekonomik ilişki düzeyi halihazırda çok düşük ve birkaç kat artmalıdır. Siyasi konularda da daha fazla istişareye gerek var ve umarız bu ziyaret, işbirliğinin genişletilmesi için yeni bir milat olur” değerlendirmesinde bulundu.
Katar Emiri’nin İsrail rejiminin cinayetlerini kınamasını onayladıklarını dile getiren İmam Ayetullah Hamanei, habis Siyonistlerin Filistin halkına onlarca yıllık zulmünün acı bir gerçek ve İslam ve Arap dünyasına darbe olarak nitelendirerek, ”Bu tür cinayetlere karşı İran İslam Cumhuriyeti’nin Arap dünyasından beklentisi, siyasi pratik arenaya açıkça girmektir. Şeyh Cerrah meselesinde bazı Arap ülkelerinin Filistin halkına desteği, bazı  Avrupa ülkesinin desteğinden bile daha azdı ve hatta hiçbir tavır almadılar ve halihazırda da böyle davranıyorlar” dedi.
Arap ülkelerinin bu yaklaşımının İsrail rejiminden korkmalarına veya ona eğilim göstermelerinden kaynaklanmasının varsayılması halinde bunun yanlış olduğunu belirten İmam Ayetullah Hamanei, ”İsrail rejimi bugün Arap ülkelerinin korktuğu veya ona tamah ettiği durumda değildir. Bölge meselelerinin çözüm yolu bölge ülkelerince ve diyalogdan geçiyor. Suriye ve Yemen konusu da diyalogla çözülebilir. Tabi diyalog güçsüz konumla olmaz. Karşı taraf yani ABD ve diğerleri ise askeri ve mali güce dayanıyorlar” diye kaydetti.

Bölgenin yönetilmesi için yabancıların müdahalesine gerek kalmadığını ifade eden İslam İnkılabı Rehberi, ”Siyonist İsrail rejimi nereye ayak basıyorsa orada fesat çıkarıyor … Bu yüzden biz bölge ülkeleri olarak ilişkilerimizi dayanışma ve işbirliği içinde güçlendirmeliyiz. İran ve Katar arasındaki anlaşmalar da belirli zaman dilimlerinde gerçekleştirilmelidir” diye ekledi.

Yapılan görüşmede Katar Emiri de İran’a ikinci ziyaretinden duyduğu memnuniyeti açıklayarak İslam inkılabı rehberinin İslam dünyasındaki seçkin konumuna işaretle, Siyonist rejimin Filistin’deki cinayetlerinin korkunç olduğunu ve her kesin Filistin olaylarına karşı durması gerektiğini söyledi.

Şeyh Tamim ayrıca Suriye, Irak ve Yemen gibi bölge ülkelerin sorunları çözümünün diyalog olduğunu belirterek, İran ve Katar ilişkileri hakkında da iki ülke arasındaki ekonomi komitenin aktifleştiğini ve gelecek yıla kadar ekonomi işbirliğinin önemli orana artacağını ifade etti./

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com