İngiltere Halkı Suudi Rejimine Silah Satışının Durdurulmasını İstiyor

  • 17 Temmuz 2017
  • 1.184 kez görüntülendi.
İngiltere Halkı Suudi Rejimine Silah Satışının Durdurulmasını İstiyor

İndependent Gazetesinde yer alan bir anketin sonuçlarına göre; İngiltere halkının çoğunluğu hükumetten bu ülkenin silahlarını Suudi Arabistan’a satmasını durdurmasını istiyor.

Söz konusu ankete göre; İngiltere halkı Suudi krallığına milyarlarca dolar silah satmanın yanlış olduğunu düşünüyor.

Aynı zamanda İngiltere halkının çoğunluğu hükumetlerinden, Suudi rejiminin İngiltere’de aşırıcılığa mali destek verdiği ile ilgili bir rapor yayınlamasını istedi.

Yemen halkına karşı savaşan Suudi rejimi silahlarının büyük bir kısmını İngiltere’den satın alıyor.

Arabistan’ın İngiltere’den aldığı silahların arasında; bomba, füze ve savaş uçakları da yer almaktadır.

Başta ABD ve İngiltere olmak üzere, batılı ülkelerin Suudi rejimine silah satması konusu bundan önce de birçok defa tepki ile karşılaşmıştı. ABD’li siyaset uzmanı Brain Downig bu konuyu ele alarak şöyle açıklamada bulunmuştu: “Suudi Arabistan’a silah satışı Washington ve Londra için uluslararası bir utanç doğurdu.

ABD, Yemen’de az bir çıkara sahip, İngiltere de 1967’de 128 yıl Aden’de bulunmduktan sonra oradan geri çekilmesinin ardından pek bir çıkara sahip değil ama buna rağmen her iki ülke de Yemen savaşında bulunuyorlar. Washington ve Londra başta olmak üzere birçok ülkenin odaklandığı yerler, başka yerde. ABD ve Britanya eleştirileri görmezden geliyor, Suudi Arabistan ve müttefikleri olan Arap körfez ülkelerine silah satmaktan dolayı iyi bir ticaret yapmış olmaları bu ülkelere destek vererek para kaynaklarını kaybetmek istemiyorlar. “Uluslararası Af Örgütü yazdığı yazıda İngiltere halkından Yemen’de gerçekleşen Suudi Arabistan’ın ölümcül savaşını göz önünde bulundurarak, bu ülkenin parlamento temsilcilerinden İngiltere hükumetine baskı kurarak bir an önce Suudi Arabistan’a silah aktarımına son vermesini sağlamasını istemelerini istedi.

Bundan önce Uluslararası Af Örgütü de yayınladığı yazısında; Suudi Arabistan’ın Yemen’de okullara, hastanelere, camilere ve yerleşim binalarına saldırmasına değinerek Londra’nın Suudi Arabistan’ın gerçekleştirdiği savaş suçlarına ortak olabileceği üzerine uyarıda bulunmuştu.

Uluslararası Af Örgütü söz konusu yazının devamında şöyle açıklama yapmıştı: “Görünüşe göre Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon Yemen’de gerçekleştirdiği saldırılarda hiç bir sınır tanımıyor ve okulları, hastaneleri, camileri ve cenaze salonlarını hedef alıyor. Biz, Yemen’e yapılan ölümcül saldırılarda İngiltere yapımı silahlarının da kullanıldığını biliyoruz.

Suudi Arabistan veya söz konusu koalisyonun silah ihtiyaçlarının İngiltere tarafından giderilmesinin devam etmesi durumunda İngiltere savaş cinayeti sayılabilecek eylemlere ortak olacaktır. İngiltere hükumeti söz konusu silahların gönderilmesinin meşruiyeti ile ilgili mahkeme dosyasıyla karşı karşıyadır. Onlar baskıyı hissedecektir. Artık bir şeyler yapma zamanıdır. Parlamento milletvekillerinizden bir an önce Suudi Arabistan’a silah aktarımını son vermelerini isteyin!”

Uluslararası Af Örgütü, bundan önce de Londra’yı Suudi Arabistan’ın silahları savaş cinayetleri için kullandığı üzere birçok dosyanın ve kanıtın mevcut olmasına rağmen milyarlarca Pound Suudi Arabistan’a askeri teçhizat göndermesini eleştirmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.