İngiltere’de hükümet krizi: 3 bakan daha Brexit nedeniyle istifa etti

  • 26 Mart 2019
  • 419 kez görüntülendi.
İngiltere’de hükümet krizi: 3 bakan daha Brexit nedeniyle istifa etti

İstifalar ile birlikte İngiltere’de Brexit nedeniyle istifa eden bakan sayısı 18’e yükseldi.

İngiltere’de Ekonomi ve Sanayiden Sorumlu Devlet Bakanı Richard Harrington, Batı Asya’dan Sorumlu Bakan Alistair Burt ve Sağlık Bakanı Steve Brine, Brexit oylamasında hükümete karşı oy vererek istifa etti. Böylece İstifalar ile birlikte İngiltere’de Brexit nedeniyle istifa eden bakan sayısı 18’e yükseldi. Öte yandan İngiliz parlamentosu kabul ettiği teklif sonucunda parlamento gündemini belirleme yetkisini hükümetten bir günlüğüne aldı.

İngiltere’de, milletvekillerinin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma (Brexit) sürecinin kontrolünü ele almalarını öngören önerge Parlamento’da 302’ye karşı 329 oyla kabul edildi. Muhafazakar Parti’nin milletvekillerinden Oliver Letwin’in verdiği önergenin kabulü ile hükümetin Brexit konusunda Parlamento’da aldığı yenilgilere bir yenisi eklenmiş oldu.

Hükümetin karşı çıktığı önergenin 27 oy farkla kabulü sonrası, İngiltere Parlamentosu’nda Çarşamba günü çeşitli oylamalar yapılacak. Bu oylamalarda milletvekillerine ne tip bir Brexit’ten yana oldukları sorulacak.

İşçi Partisi’nin Brexit sözcüsü Sir Keir Starmer, hükümetin aldığı bu yenilgiyi “utanç verici” olarak niteledi. Starmer, “Parlamento karşı koydu; şimdi bundan sonra ne olacağına karar verme şansına sahip” dedi.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Pazartesi günü Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmada, bu süreçle ilgili “şüpheleri olduğunu” söylemişti. May, Parlamento’daki oylamalardan çıkan sonuca göre hareket etme taahhüdünde bulunmamıştı.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn ise hükümetin Brexit sürecine yaklaşımının “ulusal bir utanç kaynağı” olduğunu söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.