Irak başbakanı Türkiye yetkilileriyle görüştü: Irak’taki Türkiye askerleri derhal çekilmeli

  • 11 Aralık 2015
  • 689 kez görüntülendi.
Irak başbakanı Türkiye yetkilileriyle görüştü: Irak’taki Türkiye askerleri derhal çekilmeli
Irak Başbakanı Haydar el’İbadi, Bağdat’ta bulunan Türkiye MİT Müsteşarı Fidan ve Sinirlioğlu ile Türkiye’nin Musul’daki askeri varlığını görüştü.

İbadi, Türkiye-Irak ilişkilerinde yaşanan gerilimin çözülmesi için Irak’taki Türk askerlerinin tamamen çekilmesi gerektiğini söyledi.

İbadi, Türkiye heyetine, Türkiye’nin Musul’daki askeri varlığından dolayı yaşanan ‘krizin’ çözülmesinin, “Türkiye güçlerinin tamamen Irak topraklarından çekilmesine” bağlı olacağını iletti.

Türkiye güçlerinin Irak’tan çekilmesinin iki komşu ülke arasında olumlu ilişkilerin gelişmesi, çeşitli alanlarda işbirliği ve koordinasyon sağlayacağı ifade edildi.

Fidan ve Sinirlioğlu’nun başını çektiği yüksek düzeyli Türk heyeti Başbakan İbadi’nin ardından Irak Dışişleri Bakanı İbrahim El Caferi ile bir araya geldi.

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Cemal tarafından yapılan yazılı açıklamada, Caferi’nin, Türkiye güçlerinin Irak’ta bulunmasının ülkenin egemenliğini ihlal ettiğini, bu güçlerin Irak topraklarından çekilmesi gerektiğini istediği ifade edildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.