Irak ordusu Musul Operasyonunda önemli başarılar kazandı

  • 19 Ekim 2016
  • 957 kez görüntülendi.
Irak ordusu Musul Operasyonunda önemli başarılar kazandı

Pazartesi sabah erkenden itibaren başlayan IŞİD karşıtı Musul operasyonunun başarıyla sürdürüldüğü bildirilmekte.

Irak ordusu, Halk milis güçleri Haşduş Şaabi ve Kürt peşmergelerin ortak yürüttükleri ve bölgedeki aşiret güçlerinin de destek verdiği operasyonun ilk saatlerinde Musul’un güneyinde yer alan el-Kayare bölgesinde önemli başarıların elde edildiği ve çok sayıda köyün teröristlerden temizlendiği açıklandı.

Iraklı güçler bu operasyonda köyleri kurtarmanın yanı sıra Musula giden güzergahlarda 100’den fazla petrol kuyusunun kontrolünü de ele geçirdi.

Iraklı petrol yetkilileri IŞİD ile çatışmalarda Irak ordusunun Musul’a giden yol boyunca 100 kadar petrol kuyusunu terör örgütünün işgalinden geri aldığını bildirdiler.

Irak petrol yetkilileri Necme’de 10, elKeyare bölgesinde de 90 petrol kuyusunun terör örgütünün işgalinden kurtarıldığını bildirdi.

Sözkonusu yetkiiler, petrol kuyularının daha önceden IŞİD tarafından kullanıldığını ve Kuzey Petrol Şirketi tarafından ihraç edildiğini ve böylece terör örgütünün buradan ciddi bir gelir elde ettiğini bildirdiler.

Irak petrol yetkilileri, terör örgütünün sözkonusu petrol kuyularının Irak ordusunun eline geçmemesi için buralara mayın yerleştirdiklerini ama uzmanların mayınları etkisiz hale getirdiklerini söylediler.

Operasyonun ilk günlerde bu kazanımlar operasyonun ciddiyetini göstermekte olup Irak devleti, halkı ve askeri güçlerinin teröristleri ve işgalcileri kendi topraklarından dışarı atma konusunda ne kadar kararlı olduklarını gösteriyor.

Bu arada gözlemciler, Musul operasyonunun başarı olmasının operasyonun komutanlığına bağlı olduğunu ve operasyona katılan güçler arasındaki koordinenin devam etmesini gerektirdiğini belirtmekteler. Amerika ve diğer bazı bölge ülkeleri bu operasyonda Musul’da IŞİD’e karşı kurtarma operasyonun ön cephesinde komutanlığı ellerine almaya çalışmaktalar ancak Irak başbakanı Haydar İbadinin, Musul operasyonunun yalnızca Irak’ın kendi güçleri tarafından başlatıldığı ve sürdürüleceğini bildirmesi ve bu tutumunda ısrar etmesi yabancıların cephede ipleri ele almalarına engel olmuştur.

Özellikle Amerika ve Türkiye Musul Operasyonunu etkilemek için büyük gayretler içine girmiş ama bunda başarılı olamamışlardır. Nitekim şu anda Musul operasyonu, Irak ordusu, halk direniş milisleri, aşiretler ve Kürt Peşmergelerinin katılımıyla Irak ordusu ortak operasyon komutanlığı tarafından yürütülmektedir.

Irak ordusunun Musul’a doğru hızlı ilerlemesi karşısında dehşete kapılan IŞİD teröristlerinin savaş bölgelerinden firar ettikleri bildirilmekte. Diğer yandan Neyneva eyaletinde yerel bir kaynak Musul’dan Suriye’ye kaçmak isteyen bir konvoyun Irak savaş uçakları tarafından imha edildiğini belirtti.

Söz konusu konvoyun Arap ve yabancı uyruklu örgüt mensuplarından oluştuğu ve bu kişilerin Suriye’nin Rakka bölgesine kaçmak istedikleri bildirildi.

30 askeri araçtan oluşun bu konvoyun tamamı etkisiz hale getirilirken, bu konvoyda bulunan kişilerin büyük bir kısmının öldürüldüğü açıklandı.

Aslında bilindiği üzere Musul operasyonunun gerçekleşmesinin geçikmesindeki başlıca nedenlerden biri, Amerika ve Suudi rejiminin Musul operasyonu esnasında, IŞİD teröristlerinin Irak’tan çıkması ve Suriye’ye gitmeleri için belli bir koridorun açık tutulmasını sağlamaya çalışmak istemeleri ve bu hususta Irak yönetimine ağır baskı yapmalarıydı. Hatta bir ara, Musul’dan 200 terör elemanının Suriye’ye geçmesi için ABD ve Suudi’nin anlaştıkları bile açıklandı. Ki tüm bunlar Musul’i işgali altında tutan teröristlerin gerçekten kim tarafından desteklendikleri ve kime hizmet ettikleri açık seçik olarak görülüyor ve şimdi bu efendileri söz konusu cinayet güruhunu kurtararak, Suriye’de almış oldukları Halep yenilgisini telafi etmek amacıyla bu ülkeye göndermek ve en azından Suriye’de yeni bir konum kazanmak istiyorlar. Ancak Irak hükümeti ve askeri güçlerinin yaptığı açıklamalar ve son icraatları terör örgütlerinin Irak’tan kaçarak tekrar başka bir yerde odaklanmasına fırsat vermediklerini ve bu hususta Amerika ve bölgenin geri yönetimlerinin komplolarını kursaklarında koyduklarını gösteriyor.

Bu arada Irak başbakanı Haydar el-İbadi, Türkiye yetkililerinin Irak’a yönelik kışkırtıcı ve tehditkar açıklamalarına makul bir dille verdiği cevapta, Irak halkının kendi vatanlarını müdafaa ettiklerini ve bu hususta işgalci konusunda her hangi bir ayrım yapmayacaklarını bildirerek Türkiye hükümetinin tek yolunun, bu ülkedeki askeri birliklerini Irak topraklarından çıkarmaları olduğunu bildirdi.

İbadi, Türkiye’nın Irak’ın içişlerine müdahalesinin tehlikeli olduğunu belirterek, Türkiye’nin Irak topraklarındaki varlığının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Irak başbakanı, Irak halkının IŞİD aleyhindeki savaşa katılmaya ilgi göstermesine de temasla, Iraklı her vatandaşın Irak bayrağı altında ülkelerinin kurtarılması için operasyonlara katılabileceğini söyledi.

Irak devleti ve milli müdafaa güçleri çok geniş uluslararası bir komplo ile karşı karşıya bulunmaktalar ve bunun için de kendi aralarındaki birlik ve dayanışmayı koruyarak ve tek bir komutanlık bayrağı altında kesin olarak teröristler ve ülkenin toprak ve milli bütünlüğünü tehdit eden dış güçlere karşı galebe elde edebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.