Irak Parlamentosu, 2015 Bütçesini Onayladı…

  • 30 Ocak 2015
  • 890 kez görüntülendi.
Irak Parlamentosu, 2015 Bütçesini Onayladı…

Uzun tartışmaların sonucunda 2015 bütçesi, 225 milletvekilinin ‘evet’ oyuyla kabul edildi.

Irak’ın 2015 bütçesi uzun süren tartışmaların sonucunda Parlamento’da oy çokluğuyla onaylandı.

Aralık 2014 tarihinde bu yana Irak Parlamentosu’nda görüşülen 2015 bütçesi, bu sabah başlayan görüşmelerin ardından geç saatlerde milletvekilleri tarafından oylanarak yasallaştı. 119 trilyon Irak Dinar’ı (yaklaşık 100 milyar dolarlık) bütçe, milletvekillerin ‘evet’ oylarıyla kabul edilirken geçen yıla göre petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle oluşan 21.4 milyar dolarlık mali açığın ise nasıl kapatılacağının hesapları şimdiden yapılmaya başlandı.

Bütçe üzerindeki görüşmeler, sabah saatlerinde başladı. Ancak Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bütçedeki yüzde 17’lık payı, Kürt petrolünün tamamının SOMO üzerinden ihraç edilmesi ve Peşmerge güçleriyle IŞİD’e karşı savaşan Halk Topluluklarının harcamalarının merkezi hükümet tarafından ödenmesi konusunda anlaşmazlıklar üzerine tartışmalar yaşandı.

Parlamento Başkanı Selim el-Cuburi akşam saatlerinde 3 madde üzerindeki anlaşmazlıkların giderilmesine çalışıldığını belirtti. Yapılan görüşmelerin neticesinde anlaşmazlıklar büyük oranda giderildi ve Cuburi’nin başkanlığında akşam 18:00 sularında bütçenin maddeleri tek tek okunup oylamaya sunuldu.

Parlamentodaki Kanun Devleti, Bedir, Muvatın, Muttehidun ve Fazilet grupları ile milletvekilleri bulunan diğer partilerin mensuplarının çoğu, 100 milyar dolarlık yeni yıl bütçesinin lehine oy kullandı. 2015 bütçesine, 328 milletvekilinden 225’i ‘evet’ dedi. Bütçenin oy çokluğuyla yasallaşması olumlu karşılandı.

Cuburi, bütçenin onaylanmasının ardından yaptığı açıklamada, “Irak, 2003 yılından beri bütçenin yılın ilk ayında onaylandığını görmemişti. Bu adım bir ilki teşkil ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Ulusal Birlik Grubu Lideri ve ülkenin eski Yüksek Öğretim Bakanı Ali el-Edip ise bütçenin onaylanmasını ‘büyük başarı’ olarak niteledi.

Onaylanan bütçeye göre, günlük 3.3 milyon varil petrol ihracı yapılacak. Buna göre de petrol varili başına satış fiyatı 56 dolar üzerinden hesaplanacak. Bütçe kapsamında ayrıca, sigaraya yüzde 300, telefon konuşmalarında kullanılan kontör fiyatına yüzde 20 miktarında vergi zorunluluğu getirdi.

Onaylanan 2015 bütçesinde, IKBY’nin genel bütçe içindeki yüzde 17’lik payına, Peşmerge güçlerinin harcamaları da dahil edildi. Irak bu kararla ilk kez bütçeden Peşmergeye pay ayırmış oldu. Ayrıca Bağdat ile Erbil arasında Aralık 2014’te sağlanan anlaşmaya göre petrol sevkiyatı gerçekleştirilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.