Irak ve Suriye petrolü IŞİD kanalıyla kaçak satılıyor

  • 14 Aralık 2014
  • 1.075 kez görüntülendi.
Irak ve Suriye petrolü IŞİD kanalıyla kaçak satılıyor

Irak maliye bakanı Huşyar Zibari, Irak ve Suriye petrolünün terör örgütü IŞİD kanalıyla kaçak olarak Türkiye üzerinden  satıldığını söyledi.

Irak’ın yeni Maliye Bakanı ve Kürt yerel bölgesi lideri Mesut Barzani’ye yakın bir isim olarak bilinen ve önceki hükümette Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Hoşyar Zibari, El’Cezire’ye verdiği özel mülakatta, IŞİD’in bölgedeki ekonomik gücü ve örgüte karşı mücadelenin zorluklarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

IŞİD’in yeryüzünün en zengin terör örgütü olduğunu belirten Zibari, örgütün gelirini adam kaçırma, fidye, petrol gelirleri ve el koyduğu bankalar gibi farklı kaynaklardan edindiğini söyledi ve “Musul’da Tikrit’te ve diğer birçok yerde milyonlarca dolar, trilyonlarca dinarı kontrol ediyorlar” dedi.

Örgütün kendi vergilendirme sistemi olduğunu da vurgulayan Zibari, IŞİD’in muazzam mali kaynaklara sahip olduğunu hatta bünyesindeki savaşçılara Irak’ın kendi askerlerine verdiği maaştan daha fazlasını verdiğini hatırlattı.

Örgütün aracılar vasıtasıyla Türkiye ve diğer ülkelerdeki şahıslara petrol satışı gerçekleştirdiğini belirten Zibari, IŞİD’in petrol kaynaklarının kullanımını kesmek amacıyla koalisyon uçaklarının Irak ve Suriye’de örgütün elindeki petrol tesislerini vurduğunu belirtti.

IŞİD’e karşı mücadele için yeteri kadar olmasa da mali kaynaklara sahip olduklarını belirten Zibari, ancak koalisyon güçlerinden hava saldırılarını sürdürmesini istediklerini çünkü bu saldırıların etkisini gösterdiğini öne sürdü.

Zibari söz konusu hava saldırılarının ardından örgütün koordinasyonunun bozulduğunu ve saldırı pozisyonundan savunma pozisyonuna geçtiğini belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.