Irak ve Suriye’deki terörist gruplar arasında 108 ülkeden terörist bulunuyor

  • 08 Ocak 2015
  • 852 kez görüntülendi.
Irak ve Suriye’deki terörist gruplar arasında 108 ülkeden terörist bulunuyor

İslami İran dışişleri bakan yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, bazı ülkelerin terörizme destek vermelerine dikkat çekerek, onların terörizm konusundaki vurdumduymazlıklarının bugün Irak ve Suriye’de 108 ülkeden teröristlerin bulunmasına neden olduğunu söyledi.
Abdullahiyan, Tahran’da Almanya dışişleri bakanlığı siyasi işler genel müdürü Funt Guteze ile görüşmesinde, İran’ın her zaman bölgede terörizmden bir araç olarak yararlanılmasına karşı olduğunu hatırlatarak, İran’ın terörizme karşı ciddiyetle mücadele ettiğini ama bu şom bela ile gerçek ve köklü mücadele için çok yönlü uluslar arası bir işbirliği ve uluslar arası hukuka riayet edilmesi gerektiğini söyledi.
İran dışişleri bakan yardımcısı, bazı bölge ülkeleri ile batılı ülkelerin Suriye’de sözde ılımlı adıyla muhalifleri silahlandırmaları ve onları eğitmelerini de çok büyük ve ciddi hata olarak nitelerken; bu durumun Suriye’de buhranın siyasi yolla çözümünü zorlaştıracağını da belirtti.
Almanya dışişleri bakanlığı siyasi işler genel müdürü Funt Guteze de, İran’ın terörizmle mücadelede etkili girişimlerine temas ederek, iki ülke arasında bu doğrultuda girişimlerin sürdürülmesinin yararlı olacağını bildirdi.
Alman yetkili, Suriye’de buhranın tek çözüm yolunun siyasi olduğunu belirterek, bu doğrultuda Suriyelilerin kendi aralarındaki görüşmeleri de önemli olarak değerlendirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.