Irakçi: Yükümlülükleri askıya almak, Bercam’ı kurtarmak içindir

  • 02 Aralık 2019
  • 421 kez görüntülendi.
Irakçi: Yükümlülükleri askıya almak, Bercam’ı kurtarmak içindir
Dışişleri Bakanı Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi, Bercam nükleer anlaşmasında yükümlülükleri askıya almak anlaşmadan çekilme anlamına gelmediğini belirtti.

Mevkidaşı Ma Jao Shi’nin daveti ve Çinli yetikilerle görüşmek üzere Pekin’e giden Dışişleri Bakanı Yardımcısı Irakçi, Pazar günü Çinli mevkidaşı ile gerçekleştirdiği istişarelerin ardından basın toplantısında açıklama yaptı.

Irakçi, Bercam nükleer anlaşmasını çok yönlü bir kazanım niteleyerek, anlaşma BM güvenlik konseyinin 2231 sayılı kararnamesi ile onaylandığını belirtti.

Irakçi, Bercam nükleer anlaşması uluslararası diplomasinin kazanımı olduğunu ve bu yüzden uluslararası camia bu anlaşmaya uymak ve korumakla yükümlü olduğunu kaydetti.

Irakçi Amerika devleti BM güvenlik konseyinin bir daimi üyesi olarak Bercam nükleer anlaşmasından çekilmekle konseyin kararnamesini ihlal ettiğini vurguladı.

Irakçi ayrıca İran İslam Cumhuriyeti’nin Bercam’daki yükümlülüklerini adım adım askıya alması Bercam anlaşmasından çekilme anlamına gelmediğini, bilakis anlaşmanın 36. maddesi gereği anlaşmayı kurtarmaya yönelik olduğunu ifade etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.