Iraklı milis gücü Haşd eş-Şaabi: Türkiye işgalci, çekilmezse savaşırız

  • 06 Ekim 2016
  • 1.265 kez görüntülendi.
Iraklı milis gücü Haşd eş-Şaabi: Türkiye işgalci, çekilmezse savaşırız

Iraklı milis gücü Haşd eş-Şaabi, Türkiye’nin Irak’ta işgalci olduğunu söyleyerek, askerlerin çekilmemesi durumunda IŞİD’le savaştıkları gibi Türk askerlerine karşı da savaşacaklarını açıkladı.

Batı basınında “Şii milisler” olarak bilinen Haşd eş-Şaabi (Halk Seferberlik Birlikleri), Irak’taki Türk askeri varlığına karşı sert bir açıklama yaptı.

Rûdaw’da yer alan habere göre, Haşd eş-Şaabi Güvenlik Sözcüsü Yusuf El Kilabi, “Türk Ordusu Irak topraklarından çekilmezse, Musul operasyonunun başlamasıyla sadece IŞİD’le değil Türk Ordusu’yla da savaşırız” dedi.

Yusuf El Kilabi, “Irak’ın kuzeyinde bulunan güçler işgalcidir ve Irak Hükümeti tarafından davet edilmemiştir. Bu şekilde kalmaları durumunda onlara işgalci güç muamelesi yapar, IŞİD’le savaştığımız gibi onlara karşı da savaşırız. Aynı şekilde Türk Ordu güçlerine karşı da geliriz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Irak Parlamentosu Sünni üyesi Ahmed El Cuburi, Irak’ın en kısa zamanda tutumunu netleştirip Türk güçlerinin Irak’tan çıkarılması için Birleşmiş Milletler (BM), BM Güvenlik Konseyi ve Arap dünyasından talepte bulunmasını istedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.