İran: ABD’nin karar vermesi gerekiyor

  • 04 Ağustos 2022
  • 18 kez görüntülendi.
İran: ABD’nin karar vermesi gerekiyor

İran’ın BM Daimi Temsilcisi ve Büyükelçi Mecid Tahtırevançı, İran’ın Nükleer Anlaşma’nın korunması için sorumlu davranarak stratejik sabır ve maksimum direniş gösterdiğini belirterek, ”ABD doğru karar alırsa İran da karşılığında telafi edici eylemlerini durdurarak Nükleer Anlaşma’ya uygun taahhütlerini tamamen ifaya başlayacaktır” dedi.

New York’ta düzenlenen Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması 10. Gözden Geçirme Konferansı’nda konuşan Tahtırevançı, ”İran, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun açıkça belirttiğine göre Nükleer Anlaşma gereği nükleer taahhütlerini ifa ederken ABD Mayıs 2018’de bu anlaşmadan çekilerek İran’a karşı tek taraflı yaptırımlar ve maksimum baskı politikasını uyguladı ve amacı İran’ın bu anlaşma uyarınca elde etmesi gereken ekonomik çıkarlarına ulaşmasını önlemekti” diye belirtti.

İran’ın sorumlu davranarak stratejik sabır ve maksimum direniş gösterdiğini ifade eden Tahtırevançı, ”ABD doğru karar alırsa İran da karşılığında telafi edici eylemlerini durdurarak Nükleer Anlaşma’ya uygun taahhütlerini tamamen ifaya başlayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

İran’ın Nisan 2021 tarihinden beri iyi niyetle Nükleer Anlaşma’nın canlandırılması adına diğer taraflarla müzakereleri sürdürdüğünü dile getiren Tahtırevançı, ”Bu amaca ulaşma gecikmiştir, zira ABD devleti İran’ın bu anlaşma gereği ekonomik çıkarlarının sağlanması konusunda gerekli kararı vermemiştir” diye konuştu.

Tahtırevançı, ”ABD doğru karar alırsa İran da karşılığında telafi edici eylemlerini durdurarak Nükleer Anlaşma’ya uygun taahhütlerini tamamen ifaya başlayacaktır. Kuşkusuz İsrail rejiminin gizli nükleer programının ele alınmadığı sürece Batı Asya’da nükleer silahların daha fazla yaygınlaştırılması tehlikesi karşımızda durmaya devam edecektir” diye ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com