İran Cumhurbaşkanı Ruhani deprem bölgelerini ziyaret etti

  • 14 Kasım 2017
  • 887 kez görüntülendi.
İran Cumhurbaşkanı Ruhani deprem bölgelerini ziyaret etti

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, önceki gün ülkenin batısını şiddetli biçimde sarstığı deprem felaketinin ardından bugün Kermanşah vilayetine geldi. İslam İnkılabı Rehberi tarafından gönderilen heyette de deprem bölgelerinde incelemelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, depremin en şiddetli hissedildiği ve ciddi can ve mal kaybına uğradığı Serpol Zahap ilçesine gelerek, olayı yerinde inceleyip, bölge insanlarıyla yakından görüştü.

Cumhurbaşkanı Ruhani ziyaret sırasında depremzede ve mağdur insanların sohbetlerine ve yardımların nasıl yapıldığı, sorun ve sıkıntılarıyla ilgili görüşlerini dinledikten sonra, bölge halkının sorunlarının bertaraf edilmesi ve açıkların kapatılması için gereken talimatları yetkililere vermiş oldu.

Serpol Zahap sakinleri de İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın deprem bölgelerine gelip, ziyarette bulunduğu için mutlu olduklarını dile getirerek, bu ziyaretin acılarını hafiflettiğini, teselli ettiğini belirttiler.

Cumhurbaşkanı Ruhani bölgeye gelişinin hemen ardından da yaptığı açıklamada; Ordu, Devrim Muhafızları ve Gönüllü Güçlerinin depremzedelere yardım çabalarından dolayı teşekkür ederek, depremzedelerin kendilerinin evlerini yapmaları gerektiğini, hükümetin onlara karşılıksız kredi vereceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Ruhani sözlerine şöyle devam etti: Tüm İran halkı tarafından Kirmanşahlılara başsağlığı dilemek istiyorum. Tüm İran, Kirmanşah’ın yanında yer alarak bu bölgeyi düşünmeyen hiçbir vatandaşımız yok. Yetkililer, hükümet, Ordu, Devrim Muhafızları, Gönüllü Halk Güçleri, Konut Vakfı, İçişleri Bakanlığı ile Enerji ve Ulaştırma Bakanlıklarına sorunları giderme yönündeki çalışmaları dolayısıyla teşekkür ediyorum.

Huccetul İslam Abdul Hüseyin Muizzi de bugün İslam İnkılabı Rehberi Ofisi tarafından deprem bölgelerinde gerekli yardım ve hizmetlerin nasıl yapıldığını denetlemek ve ihtiyaçları tesbit etmekle görevlendirildi.

İslam İnkılabı Rehberinin Kızıl ay kurumundaki temsilcisi Huccetul İslam Abdul Hüseyin Muizzi beraberindeki heyet deprem bölgelerini yakından ziyaret ederek deprem mağdurlarının sorunlarını ve bölgedeki ihtiyaçları inceledi.

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei dün deprem felaketiyle ilgili yazılı bir mesaj yayınlayarak bu facia dolayısıyla taziyetlerini bildirmiş ve tüm yetkililer ve askeri ve sivil kurumlardan deprem mağdurlarına yardım için bütün imkanları seferber etmeleri talimatını vermişti.

Kermanşah vilayetinde bulunan İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi de Gönüllü Seferberlik ve Devrim Muhafızları’na havale edin kırsal alanlarda konut inşaatının süratle başladığını duyurdu.

Pazar günü gece saatlerinde İran’ın batısında meydana gelen 7.3 richter büyüklüğündeki deprem sonucu yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybetti ve yaralandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.