İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Füze ve uçak oyuncak değil

  • 25 Kasım 2015
  • 949 kez görüntülendi.
İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Füze ve uçak oyuncak değil

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Bakanlar Kurulu’nda bugün bir açıklama yaparak, terörizmle mücadele konusunu ele aldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Ruhani, “Biz henüz terörizmle mücadele konusunda Batı tarafından ciddi bir iradeye tanık olmadık” diyerek, “Gelecek günler ve haftalarda Batı’nın ciddi bir irade ile girişmde bulunmasını ümit ederiz. Ne olursa olsun teröristlerin kime petrol sattığı belirlenmelidir. Petrol kamyonlarının Suriye çöllerinde hangi tarafa doğru yol aldıkları bellidir. Neden uluslararası kurum ve kuruluşlar buna karşı çıkmıyor ve nasıl terörizmle mücadele ettiklerini iddia edenler düşük bir fiyatla teröristlerden petrol alıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye sınırı yakını Suriye hava sahasında Rus uçağının düşürülmesine de işrat eden Ruhani, “Elde ettiğimiz bilgiler uçağın Suriye hava sahasında operasyon yaptığı sırada vurulduğunu gösteriyor. Diyelim ki bu uçak Türkiye sınırına da yaklaşmıştır, füze herkesin fırlatacağı bir oyuncak mıdır? Bölge herkesin hava sahasında istediğini yapacak kadar düzensiz olabilir mi? Bu çok tehlikeli bir girişimdir” dedi.

Cumhurbaşkanı Ruhani, “Türkiye ve Rusya, İran İslam Cumhuriyeti’nin iki dost ve komşusudur. Komşu ülkelerin dostane ilişkiler içinde olmaları bizim içim çok önemlidir ve biz asla komşu ülkeler arasında ihtilaf veya bu ülkeler arasındaki ilişkilerin zedelenmesini istemiyoruz” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.