İran Dışişleri Bakanı Zarif, Irak Cumhurbaşkanı Salih ile görüştü

  • 26 Mayıs 2019
  • 500 kez görüntülendi.
İran Dışişleri Bakanı Zarif, Irak Cumhurbaşkanı Salih ile görüştü

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, dün gece yaptıkları görüşmede ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeleri ele aldılar.

Irak Cumhurbaşkanı Salih, Irak’ın İran, İslam ve Arap ülkeleri ile ilişkileri güçlendirmek isteğini dile getirerek bölgenin istikrarı için ortak çıkarlar temelinde ülkesinin özellikle komşu ülkelerle dengeli bir ilişki kurma çabasında olduğunu söyledi.

Bu arada Zarif’in, İran’a resmi ziyarette bulunması için İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin davetini Salih’e ilettiği kaydedildi.

Yapılan görüşmede İran Dışişleri Bakanı Zarif de iki ülke arasındaki iş birliğinin genişletme arzusunu ifade ederek İran’ın çeşitli alanlarda Irak’a olan desteğini yeniledi.

İran dışişleri bakanı Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’ten başka Irak başbakanı  Adil Abdulmehdi ile de görüştü.

Zarif dün bir heyet başkanlığında Irak’a gitmişti.  İran dışişleri bakanı Zarif, Irak parlamento başkanı ve Irak dışişleri bakanı ile de bir dizi görüşmeler yapacak.

Zarif’in, program çerçevesinde Iraklı siyasi gruplardan bazılarıyla görüşmesi de bekleniyor.

İran dışişleri bakanının Irak ziyareti, Amerika ve İran arasında son günlerde yaşanan gerginliklerin olduğu bir zamana rastlıyor.  Amerika, kanunsuz girişimleriyle İran aleyhinde her türlü kışkırtıcı girişimlerini sürdürerek bölgede gerginliğin artmasına neden oluyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.