İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Musevi: Yabancı güçler, İran’ı ihtar ve uyarı yapmaya mecbur bırakmasınlar

  • 20 Nisan 2020
  • 776 kez görüntülendi.
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Musevi: Yabancı güçler, İran’ı ihtar ve uyarı yapmaya mecbur bırakmasınlar

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Musevi, ABD Dışişleri Bakanı’nın İran Silahlı Kuvvetleri’nin Fars Körfezi’ndeki devriyesi ile ilgili iddiasına tepki göstererek, yabancı güçlerin İran’ı ihtar ve uyarıya mecbur bırakmamaları gerektiğini vurguladı.

Video konferans aracılığıyla düzenlediği basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, yabancı kuvvetlerin bölgedeki varlığının tansiyon, istikrarsızlık ve güvensizlik nedeni olduğunu belirterek, ‘Amerikan askerlerinin bölgedeki varlığı, İran silahlı kuvvetlerinin devriye yapmasını engellemektedir’ dedi.
Musevi, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun İran silahlı kuvvetlerinin bölgedeki devriyesi konusundaki iddiası ile ilgili olarak, ‘Başta ABD’liler olmak üzere yabancı unsurların varlık göstermesini, tansiyon, istikrarsızlık ve güvensizlik kaynağı olarak görüyoruz. Onların varlığı gayrı meşru ve yasa dışıdır. Burası bizim bölgemizdir ve silahlı kuvvetlerimizin sorunsuz ve engel olmaksızın devriye yapabilmesi lazım’ ifadesini kullandı.
INSTEX’in uygulanması konusuna da değinen Musevi, ‘Mali kanalın uygulanmasına sıcak bakıyoru ancak defalarca vurguladığımız gibi, bu Avrupalıların verdiği tüm taahhütleri kapsamıyor ve INSTEX aracılığıyla uygulanması gereken 11 taahhüdü hayata geçirmeleri gerekmektedir’ diye konuştu.
Nükleer Anlaşma gereği kaldırılacak silah ambargosu ve ABD’nin bu ambargoyu uzatma çabalarına da değinen Sözcü, ‘Kaderin acayiplik ve ironilerinden biri, Nükleer Anlaşma’yı ihlal eden ve yasaları çiğneyen bir hükümetin kendi ihlallerini devam etmesine ve diğer ülkeleri de BM Güvenlik Konseyi’nin meşru kararını ihlal etmeye zorlamasına rağmen, bu kararı takip etmesidir. ABD, dünya kamuoyunu uyguladığı ekonomik terörden uzaklaştırmayı hedefliyor’ diye ekledi.

Afganistan’ın durumu ve İran’ın bu ülkedeki sorunların çözümüne ilişkin girişimleri hakkında ise Musevi, İran’ın istikrarlı, güvenli ve huzurlu bir Afganistan’ı istediğini ve bu ülkede herkesi kucaklayan bir hükümetin kurulmasını desteklediğini vurguladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.