İran Filistin’e Silah Yardımı Yapmaya Devam Ediyor

  • 22 Ekim 2016
  • 938 kez görüntülendi.
İran Filistin’e Silah Yardımı Yapmaya Devam Ediyor

İran İslam Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, “IŞİD kendi içerisinde ve kendilerinin lideri ilan etikleri Ebu Bekir Bağdadi’ye karşı bölünmeler yaşıyor. Ayrıca IŞİD ve diğer tekfirci terörist gruplar arasında da ihtilaflar yaşanıyor” dedi.

İran İslam Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Irak ve Suriye’de tekfirci teröristler yenilgiye doğru sürüklenmektedir. Bu yüzden onların destekçileri, siyasi hilelerle bu yenilgiyi geciktirmeye çalışıyor.”

Ali Şemhani, Amerikalı bazı yetkililerin İran’ın Kızıl Deniz’de Amerikan destroyerlerine düzenlenen füze saldırısında rolü olduğu yönündeki açıklamalarına değinerek şunları söyledi: “Amerika’nın Yemen’deki müttefikleri art arda yenilgiler yaşayarak, Yemen halkı tarafından aşağılanmaktadır. Bu yenilgilerini İran’a atfetmelerinin nedeni, işledikleri savaş suçlarının sorumluluğundan kaçmaktır.

İran kesinlikle bölgedeki mazlum halkı desteklemeye devam edecektir. İran zulüm altındaki hükümetleri ve halkları doğrudan desteklediğini açıklamaktan bir korku duymamaktadır.”

Şemhani, İran İslam Cumhuriyeti’nin geçtiğimiz yıllarda Filistin direniş hareketlerine sağladığı silah yardımı hakkında da şunları söyledi: “Ülkenin en üst düzey yetkilisi tarafından da açık bir şekilde belirtilen bu süreç, mazlum Filistin halkını savunmak ve bu halkın Siyonist rejimin saldırıları karşısında savunma gücünü arttırmak için devam edecektir.”

Şemhani sözlerinin devamında Suriye ve Irak Ordusu tarafından Halep ve Musul’daki başarılı operasyonlara değinerek şunları söyledi: “IŞİD kendi içerisinde ve kendilerinin lideri ilan etikleri Ebu Bekir Bağdadi’ye karşı bölünmeler yaşıyor. Ayrıca IŞİD ve diğer tekfirci terörist gruplar arasında da ihtilaflar yaşanıyor. İhtilaflar fırsatçılık, hırs ve bazı liderlerin kendilerine biat almasından kaynaklanmaktadır” dedi.

Teröristler arasında yaşanan krizlerle Suriye ve Irak silahlı kuvvetlerinin Musul’u temizleme ve Suriye’nin kuzeyindeki başarılı operasyonları, bölgedeki güvenlik denklemlerinde gücün kimin elinde olduğu gerçeğini bir kez daha ortaya koymaktadır.

Tefirci kuvvetleri meydana getirenler, bölge ötesi destekçileriyle birlikte, bu terörist gruplar vasıtasıyla Direniş Cephesi’nin kapasitesini kırma konusunda da yenilgiye uğradılar. Teröristlerin destekçileri onların her zaman tekrarladıkları planlarının ortaya çıkması ile birlikte defalarca yenilgiye uğradıkları bu süreci değiştirmek için yeni yollar bulmaya çalışıyor. Bu konuda bölge halkı ve hükümetleri bilinçli bir şekilde mücadele etmelidir.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.