İran İnsan Hakları Komitesinden BM’ye Tepki

  • 17 Mayıs 2015
  • 881 kez görüntülendi.
İran İnsan Hakları Komitesinden BM’ye Tepki

İran İslam Cumhuriyeti Yargı Erki İnsan Hakları Komitesi, BM İnsan Hakları Özel Raportörü’nün İran’la ilgili suçlamalarını temelsiz ve asılsız olarak niteledi.

İran İnsan Hakları Komitesi bugün bir açıklama yaparak, BM İnsan Hakları Konseyi’nin Özel İran Raportörü Ahmet Şehid ve BM Yargısız İnfazlar Raportörü Cristof Hiner’in suçlamalarına tepki gösterip, onların suçlamalarının yanlış bilgiler ve sahte kaynaklara dayandığını, raporlarında yer alan konuların doğru olup olmadığını teyit etmek konusunda İran’la herhangi bir yazışmanın yapılmadığını belirtti.

Açıklamada, İran’da idam cezasının geniş ölçüde uyuşturucu kaçakçılığı gibi en ciddi suçlar için öngörüldüğünü, idam kararlarının büyük titizlikle mahkemelerce verildiği ifade edildi.

İran Yargı Erki İnsan Hakları Komitesi, BM Yargısız İnfazlar Raportörü’nün raporunda 2015 yılının başından beri 340 kişinin İran’da idam edildiğini reddederek, bunu iddia edenlerin elinde bir delil ve belge varsa, incelenmek için teslim etmeleri gerektiğini kaydetti.

İran İnsan Hakları Komitesi, İran’da siyasi tutukluların idam edildiği iddiasının tamamen yalan olduğunu ifade etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.