İran-Irak-Türkiye üçlü görüşmesi Bağdat’ta yapılacak

  • 06 Haziran 2022
  • 17 kez görüntülendi.
İran-Irak-Türkiye üçlü görüşmesi Bağdat’ta yapılacak

Irak Su Kaynakları Bakanı, Irak’ın sudan yararlanma hakkı konusunda, Bağdat’ta İran ve Türkiye ile üçlü bir toplantı yapacağını duyurdu.

Irak’ın iki hayati arteri olan Dicle ve Fırat’a gelen su akışının büyük ölçüde azalması, son yıllarda birçok Iraklı sivil grubu ülkenin tarımını ve çevresini kurtarmaya yöneltti.

Irak Su Kaynakları Bakanı Mehdi Raşid El Hamdani yaptığı açıklamada, Irak’ın su haklarını görüşmek üzere İran ve Türkiye temsilcileriyle yakında Bağdat’ta bir toplantı yapılacağını söyledi.

El Hamdani, toplantının tarihinden bahsetmezken, Bağdat’ın komşularıyla su kaynakları konusunda istişarelere devam ettiğini ve Türkiye cumhurbaşkanının özel temsilcisinin Bağdat’ı ziyaret etmesinin planlandığını, ancak kesin tarihin henüz belirlenmediğini de sözlerine ekledi.

Iraklı yetkili, Irak’ın su kaynaklarından adil bir pay elde etmek için İran ve Türkiye ile yakında üçlü bir toplantı düzenlenmesini umduğunu söyledi.

Irak Su Kaynakları Bakanı, İran Çevre Teşkilatı Başkan Yardımcısı Ali Selacege ile beraberindeki heyetin 27 Haziran’da Bağdat’a yaptığı ziyarete de atıfta bulunarak, İran Enerji Bakanı’nın Irak’ı da ziyaret edeceğini söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com