İran İslam Cumhuriyeti İktidarını Koruyacaktır/Arabistan İran’a Nüfuz Etme Gücüne Sahip Değildir

  • 06 Mayıs 2017
  • 1.284 kez görüntülendi.
İran İslam Cumhuriyeti İktidarını Koruyacaktır/Arabistan İran’a Nüfuz Etme Gücüne Sahip Değildir

Suriye’de stratejik konular uzmanlarından Faysal Abdülsettar, Suudi Veliaht Yardımcısının İran karşıtı açıklamalarına tepki gösterip, Suudilerin İran’a nüfuz etme gücünün olmadığını belirterek, ‘İran bugün, Amerika’nın, Siyonistlerin ve Suudi Rejiminin sürekli ve daim çabalarının hedefidir’ dedi.

Tesnim Haber Ajansı – Suudi rejimi Savunma Bakanı ve Veliaht Yardımcısı Muhammed Bin Salman geçtiğimiz günlerde açık bir şekilde, bu rejimin tekfirci teröristlerle, İran İslam Cumhuriyetini çatışmalara ve iç savaşa sürüklemek için iş birliği yaptığını itiraf etti ve bu açıklamaların ardından İran’ın Birleşmiş Milletler’ deki Temsilcisi resmi olarak Al-i Suud hakkında şikâyette bulundu ve bu rejimin teröristlerle iş birliği yaptığını vurguladı.

Konuyla ilgili olarak Faysal Abdülsettar Tesnim Habere verdiği röportajda, “Özellikle bu açıklamaların Bin Salman ve Amerika Başkanı Donald Trump arasındaki görüşmeden sonra gerçekleştiği dikkate alınarak, acaba Suudiler, İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı düşmanca açıklamalarda bulunmak için Amerika’dan bir yeşil ışık ve destek aldılar mı?” sorusuna şöyle yanıt verdi: ‘Suudi- Amerika arasındaki ilişkinin durumu kimse için gizli değildir. Trump’ın bazı açıklamalarında “Suudi Arabistan kendisini destekleme konusunda Amerika’ya ağır maliyetler yüklemektedir” yönündeki ifadeleri gibi, Amerika ve Suudiler arasındaki ilişkinin durumu konusunda birçok soru gündeme getirdiği dorudur. Ama bu tip açıklamaların bu konunun önemli boyutunu gizlemediği çok açıktır ve bu görmezden gelinemez. Burada kastım, Amerika ve Suudiler olmak üzere her iki tarafın da İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı en fazla düşmanlık gösterme konusunda ortak olduğudur. Bu nedenle, Suudi Veliaht Yardımcısı Muhammed Bin Salman’ın Arap medyası olmak üzere basına yaptığı açıklamalarda, “Hiçbir şekilde İran ile ortak bir nokta bulunmamaktadır” ifadesinde bulunmuştur. Eğer bu açıklama hiçbir şeye delalet etmiyorsa bile, Suudilerin ve Amerikalıların bu konudaki ortak iradelerini göstermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.