İran İslam Cumhuriyetinin Avusturya Büyükelçisi Hasan Tacik: Batı’nın İran’a Yaptırımlarından En Çok Zararı Batılılar Görüyor…

  • 15 Aralık 2014
  • 811 kez görüntülendi.
İran İslam Cumhuriyetinin Avusturya Büyükelçisi Hasan Tacik: Batı’nın İran’a Yaptırımlarından En Çok Zararı Batılılar Görüyor…

İran İslam Cumhuriyetinin Avusturya Büyükelçisi Hasan Tacik, Batı’nın İran’a yönelik siyasi ve ekonomi yaptırımlarından en çok zararı, Batılı ve Avrupalı işçiler ve sanayi sahiplerinin gördüğünü belirtti.

Bir dergiye demeç veren Tacik, Avrupa ve ABD yaptırımlarının, İran ekonomisine yönelik etkileri ile ilgili bir soruya karşılık da siyasi ve ekonomi yaptırımların uygulanmasının en çok kendilerine zarar verdiğini belirtti.
Tacik “ABD ve Avrupa’nın İran’a yönelik özellikle 2012 yılından itibaren uyguladığı yaptırımlarla birlikte İran ve Batı arasındaki ekonomi ve ticarî ilişkilerin büyük bir bölümü etkilendiğini, iki taraf arasında bankacılık, ticarî ve finansman bağlantılarının sınırlandığını doğrulasam da AB ticaret hacmi verilerine bakıldığında İran halkının hedef alındığı tek taraflı ve zalimce yaptırımların uygulanmasından asıl zarar görenlerin kimler olduğunu rahatlıkla görmek mümkün. Bence taraflar arasındaki ticaret hacminin son birkaç yılda 30 milyar avrodan altı milyar avroya düştüğünü gördüğümüzde asıl zararı Avrupalı sanayi sahipleri ve işçilerin gördüğünü anlıyoruz.” dedi.
Geçen bir yılda nükleer müzakerelerin İran’a yönelik yaptırımların sürecini nasıl etkilediği konusunda ise Tacik şunları söyledi: “Cenevre anlaşmasından sonra iki tarafın menfaatleri doğrultusunda yapıcı gelişmeler şekillendi. Yakın gelecekte nihaî anlaşmanın imzalanmasıyla tüm sınırlamaların kaldırılmasına şahit olmayı da umuyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.