İRAN: “Kudüs Filistin’in ebedi başkentidir”

  • 24 Aralık 2017
  • 692 kez görüntülendi.
İRAN: “Kudüs Filistin’in ebedi başkentidir”

İran İslami Şura Meclisi’nin bugünkü açık oturumunda Kudüs’ün İran tarafından Filistin’in ebedi başkenti olarak tanımlanmasını öngören taslak kabul edildi.

Mehr haber ajansının bildirdiğine göre, Filistin halkının İslami devriminin korunması yasasının birinci maddesine bir not daha eklenmesini öngören taslak bugün İslami Şura Meclisi’nin gündeminde yer aldı.

İsfahan milletvekili Ahmet Saleki bu taslağı savunarak, “Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs, İslam dünyasında özel bir konuma sahiptir. Maalesef ABD Başkanı Trump, işgalci Siyonist Rejim’i desteklemek amacıyla uluslararası hukuk ve BM kararlarını ihlal edip tek taraflı bir şekilde Kudüs’ü bu rejimin resmi başkenti olarak ilan etti” dedi.

Bu konuya ilişkin Saleki, “Siyonist Rejim ve Filistin arasındaki barış antlaşmasında işgal altında olan Kudüs’ün doğu bölümü ile batı kısmının da Filistin devletine ait olduğu belirtiliyor” diye konuştu.

Meclis’te yapılan oylama sonucu, sözü geçen taslak 187 oyla kabul edildi. Meclis’teki oylamaya 235 milletvekili katıldı. Taslağa 187 kabul, 9 çekimser ve 15 ret oyu çıktı.

Bu taslağın nihai olarak kabul edilmesi halinde İran, Kudüs’ü Filistin Devleti’nin ebedi başkenti olarak tanımlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.