İran Meclis Başkanı: Suriye krizinin çözüm yolu siyasidir

  • 24 Ekim 2016
  • 994 kez görüntülendi.
İran Meclis Başkanı: Suriye krizinin çözüm yolu siyasidir

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, Avusturya Parlamentosu Başkan Yardımcısı Karlheinz Kopf ile yaptığı görüşmede, Suriye krizinin çözüm yolunun siyasi olduğunu söyledi.

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, Avusturya Parlamentosu Başkanı Yardımcısı Karlheinz Kopf ile yaptığı görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin artırılması gerektiğini vurguladı.

Ali Laricani görüşmede, İran-Avusturya ilişkilerinin eskiye dayandığına işaret ederek, “İki ülke arasındaki ilişkiler her zaman en yüksek seviyede olmuştur. Yaptırımlardan sonraki dönemde de ekonomi ve ticaret alanında ortak işbirliği gelişmektedir” diye belirtti.

İran-Avusturya Parlamento Dostluk Grubu’nun yakın zamanda kurulacağını kaydeden Larcani, iki ülke ilişkilerinde parlamentoların önemli rol oynadığını söyledi.

Ortadoğu’nun son gelişmelerine de değinen Meclis Başkanı, “İran’a göre, Suriye krizinin çözüm yolu askeri değil, siyasidir. Dolayısıyla da iki ülkenin bölge sorunları yönünde ortak görüşleri olduğu için çatışmaların azalması doğrultusunda daha etken işbirliği yapabiliriz” açıklamasında bulundu.

İran-Avusturya ilişkilerinin geliştirilmesinin iki ülkenin halkı için de yararlı olacağına işaret eden Laricani, İran ve Avusturya’nın farklı alanlarda yüksek potansiyellere sahip olduğu için enerji, ekonomi, bilim, araştırma, çevre ve yeni teknolojiler konusunda işbirliği yapabileceğini ifade etti.

Avusturya Parlamentosu Başkan Yardımcısı Karlheinz Kopf ise, İran’ın bölgedeki etken rolüne değinerek, “Bölgedeki krizin azalması için İran ile işbirliği yapılması gerekir, çünkü İran bölgenin istikrar ve huzura kavuşabilmesi için çalışmaktadır” şeklinde değerlendirme yaptı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.