İran: Nükleer silahlar uluslararası en büyük tehlike

  • 09 Mayıs 2019
  • 544 kez görüntülendi.
İran: Nükleer silahlar uluslararası en büyük tehlike

İran’ın nükleer silahların yayılmasını men eden NPT anlaşmasını gözden geçirme konferansı 3. hazırlık oturumundaki temsilcisi Ali Robatcezi, nükleer silahlar uluslararası güvenliğe ve beşeriyete karşı en büyük tehdit olduğunu ve bu tehlikeden tek kurtuluş yolu da insani boyutu olmayan bu silahların tamamen yok edilmesinden ibaret olduğunu belirtti.

İran’ın nükleer silahların yayılmasını men eden NPT anlaşmasını gözden geçirme konferansı 3. hazırlık oturumundaki temsilcisi Ali Robatcezi, Çarşamba günü BM New York binasında düzenlenen oturumda yaptığı konuşmada, nükleer silahların yayılmasını önlemek için en iyi çözüm, NPT anlaşmasının tüm maddelerini tam olarak uygulamak ve BM’nin tüm üyeleri NPT üyesi de olmaktan ibaret olduğunu belirtti.

İran temsilcisi Robatcezi bazı nükleer ülkelerin nükleer silahsızlanmaya yönelik yükümlülüklerini yerine getirmediklerine işaret ederek, Amerika’nın bazı NATO üyesi ülkelere nükleer silah konuşlandırması NPT anlaşmasının açık ihlali olduğunu vurguladı.

Amerika ve diğer bazı nükleer ülkelerin korsan rejim İsrail’in nükleer silah programı ile işbirliği yapmaları da NPT anlaşmasının bariz ihlali olduğunu vurgulayan Robatcezi, siyonist rejimin nükleer silah programı, Amerika ve diğer bazı nükleer güçlerin çifte standart tutumunun sonucu olduğunu ifade etti.

İran’ın nükleer silahların yayılmasını men eden NPT anlaşmasını gözden geçirme konferansı 3. hazırlık oturumundaki temsilcisi Ali Robatcezi konuşmasının sonunda siyonist rejim İsrail NPT anlaşmasına katılması ve tüm nükleer faaliyetlerini ve tesislerini UAEK’nun denetimine açması gerektiğini belirtti.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.