İran ve Kuveyt’ten bölge ülkeleri işbirliğinin geliştirilmesine vurgu

  • 16 Şubat 2017
  • 1.125 kez görüntülendi.
İran ve Kuveyt’ten bölge ülkeleri işbirliğinin geliştirilmesine vurgu

İslami İran Cumhurbaşkanı ve Kuveyt Emiri, komşu ve müslüman ülkeler arasında bölgenin şimdiki şartlarında dayanışma ve vahdetin önemine temasla, bölge ülkeleri arasında istikrar, güvenlik ve kalkınmanın gelişmesi için ortak fikir, ortak işbirliği ve koordinenin zaruri olduğunu bildirdiler.

Kuveyt’te temaslarda bulunan İslami İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Ahmet Cabir Es Sabah ile görüşmesinde, iki ülkenin kültürel, tarihi ve dini ortaklıklarına ve iki milletin tarih boyunca kardeşçe ve samimi ilişkilerine değinerek, ‘’İki ülkenin çeşitli alanlarda ilişkilerinin gelişmesi için büyük kapasiteler mevcuttur ve bunlar iki millet ve bölge menfaatleri doğrultusunda kullanılabilir’’dedi.

Ekonomik Ortak Komisyonun faal olması ve iki ülke özel sektör temsilcilerinin bir birini tanımaları gereğini vurgulayan Ruhani, yatırımcıların çeşitli alanlarda tüm fırsatları ilişkilerin gelişmesi için kullanmalarını istedi.İki ülkenin transit taşımacılık konusunda işbirliği için büyük fırsatlara sahip olduğunu ifade eden Ruhani, taraflar arasındaki ilişkilerin sadece ekonomik boyutu olmadığını ve kültürel, bilimsel ve yeni teknolojiler konusunda da işbirliği için bir çok kapasiteleri olduğunu söyledi.

Bölgesel gelişmeler özellikle terörizm tehlikesine değinen Ruhani, ‘’Bölgede terörizm gibi büyük sorunlar herkes için tehlikedir ve onunla mücadele tüm bölge ve komşu ülkelerin bir birinin yanında durması ile mümkün olacaktır ve herkesin bu sorun karşısında birlik olması gerekir’’ dedi.Bölgedeki tüm ihtilafların diyalog ile çözüle bileceğini ifade eden Ruhani, ‘’Müzakere ve karşılıklı anlayış bölge sorunlarının tek çözüm yoludur. Bugün din kardeşleri ve Müslümanlar olarak birbirimizin yanında yer almalıyız ve ihtilaflardan kaçınmalıyız’’ dedi.

Kuveyt Emiri de Cumhurbaşkanı Ruhani’nin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ‘’Bölgedeki mevcut şartlar bizim iyi ilişkilere sahip olmamızı icap ettirmektedir ve Kuveyt, İran ile ilişkilerin geliştirme ve derinleştirmesini istemektedir’’ dedi.

İran’ın Kuveyt’in Saddam güçleri tarafından işgal edildiği zaman, ülkesinin yanında yer aldığını ifade eden Kuveyt Emiri, İran’a teşekkür etti.

Şeyh Es Sabah, bölge ve Müslüman ülkelerin birliğine vurgu yaparak, ‘’Biz hepimiz Müslüman ve kardeşiz ve birlikte yan yana, barış, istikrar ve gelişme yolunda adım atmalıyız’’ dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.