İran ve Türkiye Tercihli Ticaret Anlaşması İmzalıyor…

  • 31 Aralık 2014
  • 878 kez görüntülendi.
İran ve Türkiye Tercihli Ticaret Anlaşması İmzalıyor…

Türkiye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi 2014’ün son ticaret anlaşmasına imza atmak için İran’ın başkenti Tahran’da. İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Muhammed Rıza Nematzade ile bir araya gelen Zeybekçi’nin gündeminde tercihli ticaret anlaşması var.

Tercihli Ticaret Anlaşması imzalanacak

İki ülke arasında 10 yıllık bir çalışmanın sonucu olan Türkiye-İran Tercihli Ticaret Anlaşması 1 Ocak 2015’te yürürlüğe girecek. Bu anlaşma, iki ülke arasında en üst düzeyde belirlenmiş olan 35 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşılması için büyük önem taşıyor.

Türkiye-İran Tercihli Ticaret Anlaşması, yeni dönemde, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilere ivme kazandıracak, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini güçlendirecek ve gelecek dönemde artan ekonomik işbirliğinin temelini oluşturacak.
Bakan Zeybekci, ziyaret sırasında Bakan Nematzade ile Tercihli Ticaret Anlaşması sayesinde sağlanacak karşılıklı pazar açılımı fırsatlarını ele alacak ve karşılıklı tavizlerin nasıl en verimli olarak kullanılabileceğini tartışacak. Anlaşma kapsamında ürün ve sektör bazında teknik bir toplantı yapacak.

Görüşmelerin gündeminde ayrıca ulaştırma altyapısının kolaylaştırılması, geçişlerin hızlandırılması ve gümrük maliyetlerinin azaltılması konuları yer alıyor. Özellikle sınır kapılarının modernizasyonu ve fiziki altyapının güçlendirilmesi konusu da değerlendirilecek.

15 milyar dolar ticaret hacmi

İranlı mevkidaşı Nematzade’nin daveti üzerine dün gece Tahran’a gelen Bakan Zeybekci’ye ziyaretinde Ak Parti Milletvekili ve Türkiye-İran Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Osman Aşkın Bak, Ak Parti Milletvekili Belma Satır, DEİK Başkanı Ömer Cihat Vardar ve Van Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Faruk Alparslan eşlik ediyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bakan Zeybekci ve Nematzade, son olarak ağustos ayında Ankara’da görüşmüş ve 3 aylık dönemlerde düzenli olarak bir araya gelmeyi kararlaştırmıştı.

Türkiye ile İran arasındaki ticaret hacmi, 2012 yılında 21,9 milyar dolar ve 2013 yılında 14,6 milyar dolar oldu. Bu yıl ise rakamın 15 milyar dolar civarında olması bekleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.