İran’da İki Yeni Nükleer Tesis Kuruluyor

  • 14 Ocak 2015
  • 946 kez görüntülendi.
İran’da İki Yeni Nükleer Tesis Kuruluyor

Dün Buşehr’deki nükleer tesisleri ziyaret eden İran Cumhurbaşkanı, bu tesislerin İran halkının gösterdiği direnişin sembolü olduğunu belirterek, 2 yeni nükleer tesis kurulacağının haberini duyurdu.

Dün Buşehr’deki nükleer tesislere ziyarette bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Buşehr’deki nükleer tesisler, dünyadaki diğer tüm tesislerden farklı olarak, bir ulusun gösterdiği direnişin sembolüdür. Bu tesisleri ilk başta batılı ülkeler kuracaklardı, ama sözlerinde durmadılar ve tüm anlaşmaları ayakları altına aldılar. Bu tesislerin kurulması, bir ulusun belirlediği bir amaca ulaşmak için aynı yolda ilerleyebileceği ve kendi haklarında hiçbir zaman taviz vermeden, hedeflerine ulaşabileceğini tüm dünyaya göstermiştir” dedi.

 

Ruhani konuşmasının devamında ise nükleer enerjinin farklı konularda kullanılması gerektiğini vurgulayarak, “Günümüzde artık nükleer elektrik üretiminden faydalanmalıyız. Fosil yakıtları sonsuza kadar kullanamayız ve dünyadaki modern teknolojilerde faydalanmalıyız” dedi ve sözlerine “Buşehr nükleer tesisleri, İran’ın sadece barışçıl amaçlar için nükleer enerji kullanmak istediğinin en büyük göstergesidir” diye ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.