İran’dan Afganistan’a taziye mesajları

  • 01 Mart 2015
  • 918 kez görüntülendi.
İran’dan Afganistan’a taziye mesajları

Afganistan’ın kuzeydoğusundaki Pencşir kentinin değişik bölgelerinde çığ düşmesi sonucu birçok kişinin ölümü nedeniyle ülke genelinde üç günlük yas ilan edilirken İran’dan yürütme, yasama ve yargı kurumları başkanları da, Afganistan devleti ve halkına hitaben taziye mesajı göndererek Afgan halkı ve devletiyle dert ortaklığı içinde olduğunu bildirdiler. Bu doğrultuda İslami İran cumhurbaşkanı Ruhani, Afganistan cumhurbaşkanına gönderdiği mesajda,  taziyelerini bildirirken, aynı şekilde İran yargı kurumu Ayetullah Sadık Laricani de, Afganlı meslektaşına  taziye mesajı göndererek ölenler için Allah’tan rahmet yakınlarına da sabrı cemil niyaz etti.

Bu arada İran meclis başkanı da Afganistan meclis başkanına gönderdiği mesajda, taziyelerini bildirdi.

Öte yandan Afganistan’da yaşanan çığ felaketi sonrasında Afganistan Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, hükümet kararı uyarınca ilan edilen yas dolayısıyla dünden itibaren üç gün boyunca ülkedeki ve yurt dışı diplomatik temsilciliklerde bulunan Afganistan bayrakları yarıya indirilecek.

Afganistan’ın Pencşir kentinin farklı bölgelerinde dört gün önce yoğun kar yağışı nedeniyle çığ düşmesi sonucu onlarca ev kar altında kalmış ve son rakamlara göre 187 kişi hayatını kaybetmişti.

Birçok kişinin cansız bedeninin hala kar altında olduğu, kurtarma ekiplerinin çalışmalara devam ettiği ve bölgeye insani yardım gönderildiği bildirildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.