İran’dan Avrupa’ya petro kimya ürünleri ihraç ediliyor

  • 15 Aralık 2014
  • 1.025 kez görüntülendi.
İran’dan Avrupa’ya petro kimya ürünleri ihraç ediliyor
İran ve 5+1 grubu arasında yapılan nükleer müzakerelerde İran’a yönelik yaptırımların azaltılmasından sonra İran’dan Avrupa’da ilk petro kimya ürünü önümüzdeki hafta ihraç edilecek.
 Cem petro kimya şirketi müdürlerinden Muhsin Ferahi,  önümüzdeki hafta 2.000 ton polietilenin Belçika’ya ihraç edileceğini ve bunun İran’dan petrol dışı ürünler kapsamında petro kimya ürünlerinin Avrupa’ya yeniden ihracı olacağını söyledi.

Ferahi, Türkiye’ye yönelik ihracatta deniz yolunun yeniden  açılmasına da temasla, Türkiye şirketlerinin İran’da petro kimya alanında yatırım yapmaya son derece ilgi gösterdiklerini  ve bu doğrultuda Türkiyeli şirketlerle de görüşmelerinin olduğunu söyledi.

Bu arada İran Milli petro kimya sanayi üretimi kontrol müdürü Ali Muhammed Besaq Zade, İran petro kimya şirketlerinin  bu yılın nisan ayından   kasım ayı sonuna kadar 30 milyon ton  ürün ürettiklerini ve bunları iç ve dış piyasaya sunduklarını belirterek, sözkonusu rakamın geçen yıla oranla yüzde 108 oranında artış kaydettiğini söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.