İran’dan Fransa’nın İslam’a hakaretine kınama

  • 24 Ekim 2020
  • 681 kez görüntülendi.
İran’dan Fransa’nın İslam’a hakaretine kınama

İran Dışişleri Sözcüsü Hatipzade, Fransız yetkililerinin Yüce İslam Peygamberi’ne -saa- yönelik hakaret bağlamında izahatı olmayan yaklaşımlarının nefretin yayılmasına sebebiyet verdiğini belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron son sıralarda küstahça bir açıklamada bulunarak, Fransa’nın Yüce İslam Peygamberine -saa- yönelik hakaret içerikli karikatürler yayınlamaya devam edeceğini söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sait Hatipzade,” Fransız yetkililerin Peygamber Efendimiz’e (saa) hakaret konusundaki haksız tavrı, aşırılık ve şiddete uygun bir cevap değildir ve daha fazla nefrete neden oluyor.” dedi.
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sait Hatipzade, Fransa’da Peygamber Efendimiz’e (saa) yönelik hakaret içeren karikatürün bazı binaların cephelerine asılmasına tepki gösterdi.

Bu adımı şiddetle kınayan Hatipzade, “Hiç kuşkusuz İslam dünyasındaki aşırılık yanlısı ve sapkın bir ideolojiden kaynaklanan ve sahipleri Batı ve ABD’ye yakın ortaklar olan birkaç aşırılık yanlısının kabul edilemez ve şiddet içeren hareketleri ve eylemleri düyada bir milyar sekiz yüz milyon Müslüman tarafından saygı duyulan şahsiyete hakaret ve saygısızlık için bir gerekçe olamaz” dedi.

Hatipzade sözlerine şöyle devam etti:

“Hiç şüphesiz Fransız yetkililerin haksız tavrı giderek daha fazla nefrete neden oluyor. Bazı Avrupa ülkelerinde şiddetle kınanan az sayıdaki İslam karşıtı aşırılık yanlısı tarafından Kur’an’a hakaret eden bazı şüpheli ve iğrenç eylemlere tanık olmaktayız.”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hatipzade, İran’ın İslam ülkelerinin bu tür hareketleri kınamadaki tutumuna destek verdiğini açıklayarak, İslami değerlere ve Müslümanların inançlarına her türlü saygısızlığı reddetti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.