İran’dan Türkiye’nin Musul Operasyonuna Katılma Talebine Tepki

  • 25 Ekim 2016
  • 1.237 kez görüntülendi.
İran’dan Türkiye’nin Musul Operasyonuna Katılma Talebine Tepki

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Türkiye’nin Musul operasyonunda yer alma girişimlerine tepki göstererek, “Türkiye’nin operasyona katılmak için Irak’tan izin alması gerekli. Terörizme mücadele bahanesiyle başka ülkelerin egemenliğini ihlal etmek kabul edilebilir değil” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısında konuşan Kasımi, “Her ülkenin terörizmle mücadele etme hakkı var ancak bu ilgili ülkeden izin alınmadan, tek taraflı bir şekilde o ülkenin egemenliğini ihlal ederek yapılamaz. Her türlü katkı, merkezi yönetimin bilgisi dâhilinde izin alınarak yapılmalı” diye konuştu.

TÜRK BÜYÜKELÇİNİN BAKANLIĞA ÇAĞRILDIĞINI DOĞRULADI

AFP’nin haberine göre, Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin’in Dışişleri Bakanlığı’na çağrılıp çağrılmadığı sorusunu da yanıtlayan İranlı Sözcü, “Türkiye Büyükelçisi geçen hafta bakanlığa çağrılarak çeşitli konularla ilgili kendisiyle görüşüldü. Türk Büyükelçi, bilgisi dâhilinde olan soruları yanıtlarken bazı sorulara ise Ankara’ya görüştükten sonra yanıt vereceğini belirtti” dedi.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, geçen haftaki Türkiye ziyaretinde Türkiye ile Irak’ın Musul operasyonu konusunda anlaştığını açıklamış ve ayrıntıların görüşülmesi gerektiğini belirtmişti. Daha sonra Irak başbakanı Haydar el İbadi, “Bu, Iraklıların çözmesi gereken bir problem. Eğer gerekirse Türkiye ve diğer bölge ülkelerinden yardım isteriz” açıklamasında bulunmuş, Başbakan Binali Yıldırım ise geçen haftasonu yaptığı açıklamada “Mutabakat sağlandı. Irak’ın bize teşekkür etmesi lazım” diyerek Türkiye’nin Musul operasyonuna zaten çoktan katıldığını ima etmişti.

IRAK ORDUSU: TÜRK UNSURLARI OPERASYONDA YOK

Irak ordusunun ortak harekat merkezi sözcüsü bugün sabah saatlerinde, hiçbir Türk unsurunun operasyonda yer almadığını belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.