İran’dan Yüzyılın Anlaşması’na Tepki

  • 09 Haziran 2019
  • 380 kez görüntülendi.
İran’dan Yüzyılın Anlaşması’na Tepki

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

İran İslami Şura Meclisi’nin açık oturumu bugün sabah saatlerinde Ali Laricani’nin başkanlığıyla başladı.

Ali Laricani, İran ulusunu Dünya Kudüs Günü’nde Siyonist rejimle ABD’nin Filistin halkına yönelik komploları karşısında gayret gösterdiği için takdir ederek, “İran halkı yüzyılın büyük sahte anlaşmasını (Yüzyılın Anlaşması) kimliksiz bir hale dönüştürdü.” dedi.

Laricani sözlerinin devamında, “Yıllar önce, İslam Devrimi Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamanei Filistin meselesine bu ülkenin halkının oyuna atıfta bulunarak birkaç bölümden oluşan kapsamlı bir çözüm yolu sunmuştu” ifadesini kullandı.
Laricani, “Filistin meselesinde, ilk olarak BM ve tüm tarafların demokratik bir referandum yapması gerekiyor.” diye konuştu.

Ali Laricani ayrıca, Filistinli mülteciler vatanlarına geri dönerek, daha sonra referandumda Müslümanlar, Yahudiler ve Hıristiyanlardan oluşan tüm Filistinlilerin ilerideki hükümetlerinin lehine oy kullamaları gerektiğini vurguladı.

İran İslami Şura Meclisi Başkanı, “ABD ve Siyonist rejim bölgedeki soruna bir çözüm yolu arıyorsa, bu demokratik bir çözümdür. Fakat siyasi dolandırıcılık peşindeyse, bölgede güçlü bir direnişle karşı karşıya kalacaklarını bilmeliler.” ifadelerinde bulundu.

Ali Laricani, Dışişleri Bakanlığı’nın bu fikri uluslararası düzeyde takip etmesi gerektiğini bildirdi.

Laricani, konuşmasının diğer bölümünde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşmesinde öne sürdüğü iddialarının esef verici olduğunu belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.