İran’ın Ankara Büyükelçisi Bikdeli : Türkiye Halkını Bizden Fazla Kimse Sevemez

  • 22 Kasım 2014
  • 1.048 kez görüntülendi.
İran’ın Ankara Büyükelçisi Bikdeli : Türkiye Halkını Bizden Fazla Kimse Sevemez

İran’ın Ankara Büyükelçisi Ali Reza Bikdeli, “Şundan emin olmalısınız ki dünyada hiç kimse Türkiye’yi İran kadar sevemez. Biz Türkiye’nin tarihte kendi canımız ve kültürümüzle aynı köklere dayalı olduğunu biliyoruz” dedi.

Bikdeli, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) tarafından toplantı salonlarında düzenlenen “İran Ülke Tanıtım Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, Mersin’deki misafirperverlikten dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Bikdeli, konuşmasına şöyle devam etti:

“Son yıllarda uygulanan ambargolardan dolayı Türkiye’yi çok daha fazla ve yakından tanımaya mecbur kaldık. Bu da İran’a karşı uygulanan ambargoların bir kazanımıdır. Türkiye bizim ortağımızdır ve bundan da memnunuz. Kalıcı ortaklıklar derin tanımayla imkan bulurlar. Maalesef Müslüman ve Orta Doğu’daki ülkelerin ayrılması için yapılan çabalardan dolayı biz birbirimizi çok iyi tanıyamamışız. Bugün İran veya Türkiye’deki küçük çocuklar Amerika’daki ve Avrupa’daki oyun alanlarının ismini çok güzel biliyorlar ama deseniz ki Rab’bimizin gönderdiği 6 peygamberin mezarı İranda’dır bunların birinin ismini söyleyin veya Tarsus nerededir? Bunu bilemezler. Onlar işlerini çok iyi yapmışlardır. Biz işimizi iyi yapmamışızdır. Görevimizi iyi bir şekilde yapmamışızdır. Biz şuna inanıyoruz bu zaaf İran tarafından azar azar yok ediliyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.