İran’ın BM Temsilcisi: İran en kısa zamanda nükleer anlaşma konusunda uygun tedbirler alacak

  • 08 Mayıs 2019
  • 599 kez görüntülendi.
İran’ın BM Temsilcisi:  İran en kısa zamanda nükleer anlaşma konusunda uygun tedbirler alacak

İran İslam Cumhuriyeti’nin BM’deki daimi temsilcisi Mecid Tehtrevançi, dün yaptığı açıklamada, İran’ın en kısa zamanda nükleer anlaşmada konvansiyonel hukuka uygun tedbirler alacağını söyledi.

El-Alem kanalına göre, Tehtrevançi, sözkonusu tedbirlerin İran’ın genel çıkarlarını koruma yönünde olacağını belirtirken, İran dışişleri bakan yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi de, dün yaptığı açıklamada, Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıkması ve Avrupa ülkelerinin anlaşma kapsamında taahhütlerini yerine getirmemesine değinerek, ”İran,  bu çerçevede nükleer anlaşmayla durdurmuş olduğu bazı nükleer faaliyetlere yeniden başlayacaktır’ dedi.

Seyyid Abbas Erakçi, şimdilik İran’ın Kapsamlı Ortak Eylem Planı-KOEP nükleer anlaşmadan  çıkmasının sözkonusu olmadığını belirterek, İran’ın programlarının nükleer anlaşmanın 36. bendine göre olacağını  ve bu doğrultuda İran’ın bazı taahhütlerini azaltacağını söyledi.

Nükleer anlaşmanın 36. bendi, yaptırımlara dönülmesi halinde İran’a bazı taahhütlerini azaltabilme hakkını veriyor.

ABD’nin nükleer anlaşmadan çıkmasının ardından İngiltere, Fransa ve Almanya İran’ın iktisadi çıkarlarının garanti edilmesi konusunda nükleer anlaşmanın korunacağını bildirmişlerdi. Ama bu ülkelerin sözkonusu taahhütleri, bu zamana kadar yalnızca sözde kaldı ve uygulamada şimdiye kadar Amerika’nın girişimlerine karşı ve de anlaşmadaki taahhütlerini uygulama konusunda her hangi pratik bir girişimde bulunmadılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.