İran’ın Irak büyükelçisinden ikili ilişkilerin geliştirilmesine vurgu

  • 17 Aralık 2018
  • 1.053 kez görüntülendi.
İran’ın Irak büyükelçisinden ikili ilişkilerin geliştirilmesine vurgu

İran’ın Irak büyükelçisi İrec Mescidi, Basra’da düzenlenen İran-Irak Ortak İktisadi Semineri’nde yaptığı konuşmada, iki ülke arasında ticaret hacminin yıllık 20 milyar dolara yükselmesini temenni etti.

İran büyükelçisi, İran’ın Irak’a petroldışı ürünlerdeki ihracatının halihazırda yıllık ticaret hacminin 10 milyar dolar civarında olduğunu  belirterek, bu rakama bir de gaz ve elektrik ihracatının da ilave edilmesi gerektiğini söyledi.

İran büyükelçisi, iki ülke arasında halihazırda milyonlarca insanın  ticaret, eğitim, dini ziyaret amacıyla  karşılıklı gidip geldiklerini belirterek, bu durumun eşsiz bir düzeyde olduğunu söyledi.

İran büyükelçisi İrec Mescidi, Irak’ın terör örgütü IŞİD tehlikesi ile karşı karşıya olduğu dönemde İran’ın Irak’a terörle mücadele yardım ettiği gibi Irak’ın yeniden onarım ve yapılanmasında da Irak’ın yanında olacağını söyledi.

Basra’da düzenlenen İran-Irak ortak İktisadi Semineri’ne İran’dan 34 firma katıldı. İki ülke arasında ticari ve iktisadi ilişkiler ve fırsatların ele alındığı seminer bugün sona erecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.