İran’ın Tutumu Zorba Ülkelerin İran İslam Cumhuriyetine Düşmanlığının Asıl Nedenidir

  • 15 Şubat 2017
  • 1.098 kez görüntülendi.
İran’ın Tutumu Zorba Ülkelerin İran İslam Cumhuriyetine Düşmanlığının Asıl Nedenidir

Suriye Barış Bakanı; İran’ın başta Filistin halkı olmak üzere bölge milletlerinin hakkını savunan bir tutuma geçmesinin 38’inci yıl dönemini kutluyoruz.

Suriye Barış Bakanı Dr. Ali Haydar, Tesnim muhabiri ile Şam’da yaptığı röportajda İslam İnkılabının 38’inci yıl dönemini kutlayarak şöyle açıklamada bulundu: “Biz, İran hükumeti ve halkının bölge milletlerinin sorunları ve problemleri karşısında yer alan tutumundan, başta Filistin halkı olmak üzere bölge milletlerinin hakkını savunan bir tutuma geçmesinin 38’inci yıl dönemini kutluyoruz.”

Suriye Barış Bakanı açıklamasını şöyle sürdürdü: “İran ve İran milletinin seçtiği bu yeni tutum ve yeni konum, İran İslam Cumhuriyetine karşı tüm zalim ve zorba ülkelerinin düşmanlığının asıl nedenidir. Herkesin bildiği üzere İran İslam Cumhuriyetinin bölge milletleri hakkı doğrultusunda olan söz konusu tutumları, zorba ülkelerin bu ülkeye karşı düşmanlığına yol açmıştır. Dolayısıyla İran’ın bu tutumları bırakmadığı ve bu konumda kaldığı sürece, hep bu ülkeye karşı kinci siyasetlerin ve düşmanlıkların devam ettiğine tanık olacağız.”

Suriye Barış Bakanı Dr. Ali Haydar İran’da başlayan İslam İnkılabı hakkındaki açıklamasını şöyle sürdürdü: “İran kendisine karşı bunca düşmanlık ve kinci siyasete rağmen sahip olduğu imkanlar, güç, güzellikler sayesinde ve aynı zamanda hak tarafında durması ve İran milletinin açık ve şeffaf görüşünden dolayı zafere erişebildi. İlk olarak devrimi ile zafer elde etti, sonrasında ise inançları ve düşüncesi ile bu zafere ulaştı. İran’ın bu özel tutumu ve görüş açısı İran halkının eskide bulunduğu konumdan çok farklı bir konuma ve pozisyona geçmesine sebep olmuştur. Ben, İran’a birçok kez yolculuk yaptım ve yakından İran’ın bunca yaptırım veya İran halkının yaşadığı savaşa rağmen gelişimlerine tanık oldum. Ayrıca herkes İran’ın hak cephesine ettiği hizmetleri çok iyi biliyorlar, İran’ın Suriye’nin 6 yıldır onunla karşı karşıya kalmış zalimce savaştaki bu ülkeye hizmetleri ve yardımları da herkes tarafından çok iyi biliniyor.”

Suriye Barış Bakanı açıklamasını şöyle sürdürdü: “İran’a karşı komploların bu ülkeye çok zarar vereceğini sanmıyorum, çünkü bu ülke sahip olduğu imkanlar ve kapasite sayesinde güçlü bir ülkedir ve kendisine karşı gerçekleşen tüm yaptırımlar ve düşmanlıklara rağmen yine zafere erişmeyi becerdi. İran her gün tüm meydanlarda zafere ulaşıyor, siyasette, savaşta, kültürde ve diğer konularda hep başarılı oluyor.”

Haydar, konuşmasının sonunda direniş cephesindeki şehitlere hatırlatma yaparak; İran’ın Suriye milletini savunduğunu ve en son da yabancı güçlere karşı zafer elde edeceğini söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.