İşgal Rejimine Ait Ramon Cezaevi’nde Gerginlik Yaşanıyor

  • 19 Şubat 2015
  • 729 kez görüntülendi.
İşgal Rejimine Ait Ramon Cezaevi’nde Gerginlik Yaşanıyor

İşgal rejimine ait Ramon Cezaevi’nde cezaevleri idaresinin İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Cemal Ebu’l-Heyca ve İslami Cihad Hareketi liderlerinden Zeyd Bisisu’yu başka bir cezaevine nakletme kararı nedeniyle gerginlik yaşandığı bildirildi.

Esirlerin kararı “provokatif” olarak nitelendirdiği ve kararın esir hareketiyle cezaevleri idaresi arasında daha önce yapılan ve esir liderlerinin başka cezaevlerine nakledilmemesi maddesini içeren anlaşmaya aykırı olduğu belirtildi.

Kararı protesto eden Hamas Hareketi esirleri, Ahrar Esir Araştırmaları Merkezi’ne konuyla ilgili yaptığı açıklamada, protestolarının Pazar gününe kadar devam edeceğini, avluya çıkmayacaklarını ve yemekleri geri çevireceklerini, günlük kontrollerde idarenin talimatlarına uymayacaklarını bildirdi.

İslami Cihad üyesi esirler ise cezaevindeki teşkilatlarını dağıttıklarını ve bundan sonra esirlerin kendi başlarına yapacaklarından teşkilatın sorumlu olmayacağını belirtti. İslami Cihad üyesi esirlerin bu kararının cezaevleri idaresini oldukça kaygılandırdığı ifade edildi.

Ahrar Esir Araştırmaları Merkezi Müdürü Fuad El-Hafeş, insan hakları örgütlerine çağrıda bulunarak Ramon Cezaevi’ni ziyaret etmelerini istedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.