İşgalci İsrail’in saldırısında Filistinli bir çocuk şehit oldu

  • 14 Temmuz 2018
  • 1.780 kez görüntülendi.
İşgalci İsrail’in saldırısında Filistinli bir çocuk şehit oldu

Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün 16’cı cumasında gösterilerini sürdüren Filistin halkına işgal güçlerinin saldırması sonucu bir çocuk şehit oldu, bazı gençler yaralandı, bazıları da atılan gazlardan etkilendi.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirleri, Gazze sınırından ve Sağlık Bakanlığından aldıkları bilgileri anında aktarmaya devam ediyorlar.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Osman Rami Hıls (15) isimli Filistinli çocuğun işgal güçlerinin ateşiyle şehit olduğu duyuruldu.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirleri, halkın Cuma namazı kılmak için Gazze sınırına kurulan eylem çadırlarına akın ettiğini, göstericilerin cumayı Siyonist rejimin tehcir tehdidi altında olan Han El-Ahmer halkıyla dayanışmaya ayırdıklarını belirttiler.

İşgal güçlerinin, eylem yapmalarını ve sınıra yaklaşmalarını engellemek için gençlerin üzerine gerçek mermi, plastik mermi ve göz yaşartıcı bomba yağdırdıklarını belirten muhabirler, gençlerin ise işgal askerlerinin görüş alanını kapatmak ve keskin nişancıların gençleri vurmalarını engellemek için lastik yakmaya başladıklarını, bazılarının da ucuna yanıcı madde bağlanmış uçurtma ve balonları işgalcilerin tarafına yolladıklarını ifade ettiler.

Dönüş Çadırlarıyla Kuşatmayı Kırma Heyeti yaptığı açıklamada, halka Han El-Ahmer’e Vefa Cumasında faaliyetlere katılma çağrısını yapmıştı.

Yürüyüşlerin amacına ulaşıncaya kadar barışçıl özelliklerini kaybetmeden devam edeceğini belirten heyet, Filistinlilerin bu gösterilerle dönüş hakkını koruduklarını, zalim kuşatmayı kaldırmak istediklerini ve Filistinlilere alternatif vatan vadeden Yüzyılın Anlaşması’nı reddettiklerini gösterdiklerini ifade etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.