IŞİD rafineri çaldı!

  • 04 Aralık 2014
  • 798 kez görüntülendi.
IŞİD rafineri çaldı!

IŞİD’in Selahaddin vilayetinin Beyci bölgesinde bir rafineriyi sökerek, Ninova vilayetinin merkezi Musul’a taşıdığı ortaya çıktı.

Rûdaw’ın Irak güçlerinden edindiği bilgiye göre, örgüt mensupları, bugün Selahaddin iline bağı Beyci bölgesinde bulunan Siniye Rafinerisi’ni söktü.

Başkent Bağdat’ın 200 kilometre kuzeyinde bulunan Beyci’nin batısındaki Siniye bölgesinde yer alan rafinerinin parçaları, tırlarla toprak bir yoldan Musul’a götürüldü.

Günlük 10 bin varil petrol çıkartan rafineri, Kuzey Petrol Şirketi’nin işlettiği 5 rafinerinden biri.

Örgütün, Irak’ın en büyük petrol yataklarının yanısıra en büyük rafinerisi Beyci’nin kurtarılmasından sonra, Musul’daki yataklardan daha fazla yararlanmak için rafineriyi çaldığı tahmin ediliyor.

Babagurgur, Zambur ve Kerkük petrol yataklarını da işleten Kuzey Petrol Ajansı, boru hatlarının IŞİD tarafından tahrip edilmesi dolayısıyla Şubat’tan beri, şehrin günlük ihtiyacını karışılmak için günlük 30 bin varil dışında petrol çıkaramıyor.

IŞİD’in saldırıları nedeniyle Kuzey Petrol Şirketi’nin Kerkük – Ceyhan Boru Hattı’nı kapatması üzerine, aralarındaki sorunlarına rağmen Bağdat, Avana yataklarının Hurmala’ya bağlanmasına izin verdi.

Söz konusu yataktan günlük 300 bin varillik gelirden olan Irak Hükümeti, yeniden petrol ihracatına başlamak için elini çabuk tuttu.

Beyci Rafinerisi, 19 Kasım günü IŞİD’in elinden alınmıştı.

Irak’ta, 17 Ekim günü ABD savaş uçaklarının hava desteğiyle Tikrit ve Beyci bölgelerinde IŞİD mevzilerine geniş bir operasyon başlatılmıştı.

Bağdat’ın 170 kilometre batısındaki Selahaddin iline bağlı olan Beyci ilçesinde, Irak’ın en büyük petrol rafinerisi bulunuyor.
IŞİD, düşük seviyede ürettiği petrolü Musul, Tikrit ve Enbar’da kendi yandaşlarına dağıtırken, Kürdistan Bölgesi’ne enerji sağlayan 7 dizel santralde üretim sıkıntıları baş göstermiş ve elektrik kesintileri yaşanmıştı.

Beyci Rafinerisi, günde 402 bin varil petrol rafine etme kapasitesine sahip. Ancak normal şartlarda sadece Musul, Kerkük ve Kürdistan Bölgesi’nden tedarik edilen 310 bin varil petrolü işleyebiliyor. Bu da, ülkede rafine edilen petrolün neredeyse üçte birine tekabül ediyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.