İslami Cihad: İsrail İçin Ortam Hazırlayan Amerika’nın Kendisidir

  • 06 Aralık 2017
  • 984 kez görüntülendi.
İslami Cihad: İsrail İçin Ortam Hazırlayan Amerika’nın Kendisidir

Filistin İslami Cihad Hareketi Sözcüsü, Amerika’nın bölgenin istikrarında bir rolü olamayacağını vurguladı.

Filistin İslami Cihad Hareketi Sözcüsü Davud Şehab şu ifadelerde bulundu: ‘Amerika hükümetinin kararı düşmancadır ve Amerika, Filistin halkına ve onların toprakları ve kutsallarına karşı yapılan terör eylemlerinde ve işgallerde tam anlamıyla Siyonist Rejimin ortağı olduğunu göstermiştir.’

Davud Şehab, Amerika Başkanı Donald Trump’ın düşmanca kararları ile mücadele için birlik içerisinde olunmasını istedi.

Şehab şunları söyledi: ‘Her kim Amerika’nın bölgenin istikrarında bir rol oynayabileceğine inanıyorsa, kandırılmış ve ciddi anlamda hayale kapılmıştır. Çünkü Amerika, halkların güvenliğini hedef almaktadır ve topraklarımızda kapsamlı bir şekilde Siyonist yerleşkelerin yapılmasına ve kutsallarımızın İsrail için Yahudileştirilmesine ortam hazırlayan Amerika’nın ta kendisidir.’

Amerika hükümetinden üst düzey bir yetkili geçen hafta, bu ülkenin Başkanı Donald Trump’ın, Washington’un resmi olarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklayacağını söyledi. Amerikalı yetkili bu açıklamalarda bulunurken, Trump’ın üst düzey danışmanı ve damadı Jared Kushner ise, Amerika Başkanı’nın henüz bu konuda kesin bir karar almadığını ifade etti.

Trump seçim kampanyalarında, Amerika Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacağının sözünü vermişti ama Haziran ayında, bu olayın bölgedeki gerginlikleri arttıracağından dolayı bu kararı askıya aldı.

Öte Yandan Filistin Devlet Yönetimi Sözcüsü, Frances Press’e verdiği röportajda, Kudüs’ün Amerika tarafından resmi bir şekilde İsrail’in başkenti olarak tanınmasının, uzlaşma müzakerelerinin ortadan kalkması anlamına geleceği uyarısında bulundu. Bu yetkili aynı zamanda, Kudüs’ün resmi bir şekilde Siyonist Rejimin başkenti olarak tanınmasının ya da Amerika Büyükelçiliğinin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınmasının, uzlaşma müzakerelerinin geleceği için birçok tehlikesi bulunduğunu ve bölgede güvensizlik ve istikrarsızlığa neden olacağını belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.