İsrail, 30 öğrencinin Gazze’den çıkışına izin verdi…

  • 01 Mart 2015
  • 675 kez görüntülendi.
İsrail, 30 öğrencinin Gazze’den çıkışına izin verdi…

Korsan İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze’den, 30 öğrencinin eğitim için bölge dışına çıkışına izin verdi.

Gazze’deki Sınır Kapıları İdaresi Müdürü Mahir Ebu Subhe, “Refah Sınır Kapısı’nın kapalı tutulması nedeniyle Gazzeli öğrenciler eğitimlerine devam edebilmek için İsrail’in kontrolündeki Beyt Hanun (Erez) Sınır Kapısı’ndan koordineli şekilde çıkmaya başladı” dedi.

Yaklaşık 60 bin kişinin sağlık ve eğitim gibi çeşitli insani durumlar nedeniyle Gazze’den çıkmak için beklediğini hatırlatan Ebu Subhe, bu rakam karşısında İsrail’in izin verdiği 30 öğrenci sayısının çok az olduğunu vurguladı.

Söz konusu öğrencilerin hangi ülkelere gideceğine ilişkin bilgi vermeyen Ebu Subhe, İsrail’in kontrolündeki Beyt Hanun Sınır Kapısı’ndan geçişlerin, çeşitli iddialarla gerçekleşebilecek gözaltılar nedeniyle, Filistinliler için güvenli olmadığını da dile getirdi.

İsrail’in 2006’dan bu yana ambargo altında tuttuğu Gazze’de giriş çıkışların yapıldığı 7 sınır kapısından Refah hariç 6’sı, İsrail’in kontrolünde bulunuyor. Gazze’deki 4 ticari sınır kapısı, Haziran 2007’de İsrail tarafından kapatılmıştı. Geri kalan kapılardan Beyt Hanun yabancı pasaport taşıyanlar, hasta ve iş adamlarının Batı Şeria’ya geçişi, Kerm Ebu Salim ise bazı ticari ürünlerin geçişi için zaman zaman kısa süreliğine açılıyor.

Gazze’nin dünyaya açılan tek kapısı durumundaki Refah da sık sık kapatılıyor ve uzun süre kapalı tutuluyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.