İsrail-Arabistan İlişkileri Gelişiyor…

  • 18 Ocak 2015
  • 805 kez görüntülendi.
İsrail-Arabistan İlişkileri Gelişiyor…

İşgal rejimi İsrailli yetkililerden Uzi Arad, İsrail’in Suudi Arabistan’la stratejik ilişkilerini geliştirdiğini söyledi.

İsrail’le Suudi Arabistan arasında güvenlik ve strateji alanlarındaki ilişkinin geliştiği belirtildi.

İsrail’in eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Uzi Arad, İsrail’le Suudi Arabistan arasında son zamanlarda beklenenden daha hızlı bir şekilde işbirliği gerçekleştiğini söyledi.

Arad, bu işbirliğinin güvenlik ve strateji alanlarını kapsadığını söyledi. Arad, İsrail’le Suudi Arabistan’ın, bölgede İran’ın merkezi güç haline gelmesine karşı politikalarda paydaş olduklarını ve kendilerinin bu avantajı kullandığını söyledi.

Arad, İsrail’in Mısır’da şu anki darbe rejimiyle ittifak kurması konusunda da tedirginliklerini dile getirdi ve Mısır’da gelişecek olaylara bağlı olarak, İsrail’in Mısır konusunda niyetlerinin aksiyle karşılaşabileceği uyarısında bulundu.

Arad’ın, Ürdün konusunda ise, “Biz şimdi Ürdün konusunda nefesimizi tuttuk bekliyoruz. Kimse önümüzdeki beş yıl içerisinde orada neler olacağını bilemez. Suriye ve Irak’taki dalgaların Ürdün’e de ulaşmayacağını kim söyleyebilir?” ifadelerini kullanması dikkat çekti.

Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerle ilgili de konuşan Arad, ilişkilerin yakın zamanda düzelmesini tahmin etmediğini söyledi.

Arad, İsrail’in en önemli araştırma merkezinin açıklamasını aktararak, “Aslına bakılırsa, gelecekte bu ilişkilerin iç açıcı bir hal alacağı ön görülmüyor” dedi.

Arad ayrıca, İsrail’in uluslararası alanda ciddi bir yalnızlaşma riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Bu durumun böyle devam etmesi halinde, İsrail’in askeri ve ekonomik olarak bu durumdan olumsuz etkileneceğini söyledi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.