İsrail: Suriye, Rusya, İran ve Hizbullah’ın Ortak Menfaatleri Çok Endişe Vericidir

  • 05 Mayıs 2017
  • 1.417 kez görüntülendi.
İsrail: Suriye, Rusya, İran ve Hizbullah’ın Ortak Menfaatleri Çok Endişe Vericidir

Siyonist Rejim Parlamentosu (Knesset) Güvenlik ve Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Avi Dichter şu ifadelerde bulundu: ‘İsrail ve Suriye’deki silahlı gruplar arasında İranlıları ve Hizbullah kuvvetlerini Suriye’den atma konusunda aynı şekilde ortak bir yön bulunmaktadır.

Hizbullah’ın Suriye’deki savaşına ilişkin kötü haberler mevcuttur. Hizbullah Suriye’de bir ordu oluşturmuş ve ordu taktikleriyle savaşmaktadır. Onlar artık küçük bir grup değil, birlik ve tugaylara sahip olan, hava ve topçu destekleri bulunun bir kuvvettir. Onlar yüksek hassasiyet gücüne sahip silahları kapsamlı bir şekilde kullanıyor, Suriye, Rusya ve İran kuvvetleriyle de iş birliği yapıyorlar.

Önemli olan gelecekte Hizbullah ile yaşanacak bir savaş ihtimalinde, bu savaşın önemi ve şekli açısından Lübnan ile yaşanan ikinci savaştan farklı olacağını anlamamızdır. İsrail ordusu bu savaş için plan ve programlar yapmalıdır ve benim bildiğim kadarıyla, ordu bu konuda gerekli eylemlerde bulunmuştur.

İsrail’e göre endişelenmek için bir neden olmalıdır. Suriye, Rusya, İran ve Hizbullah’ın ortak menfaatleri çok endişe vericidir. Çünkü bütün bu olaylar İsrail’e çok yakın bir bölgede meydana gelmektedir ve savaş kapasiteleri ve yöntemleri üzerinde etkisi olacaktır. Bu yüzden İsrail ve ona bağlı güvenlik kuruluşları, rutin ve olağanüstü hâl durumları olmak üzere bütün durumlarda hazırlıklı olmalıdır.

Bizim Yeni Ortadoğu’nun kuzeyinde bulunduğumuz çok açıktır ve bu bizim için iyi değildir.’

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.