İtalya, Libya’daki büyükelçiliğini geçici süreyle kapattı

  • 16 Şubat 2015
  • 2.160 kez görüntülendi.
İtalya, Libya’daki büyükelçiliğini geçici süreyle kapattı

Libya’nın başkenti Trablus’ta büyükelçiliği açık olan tek batılı ülke İtalya da kötüleşen güvenlik koşulları nedeniyle büyükelçiliğini geçici süreyle kapattı.

İtalya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Libya’nın başkenti Trablus’taki İtalya Büyükelçiliği’nin faaliyetlerinin, ülkede güvenlik açısından kötüleşen durum nedeniyle geçici süreyle durdurulduğu belirtildi.

Bakanlık açıklamasında, işleri nedeniyle Libya’da bulunan İtalyan vatandaşlarına geçici süreyle bu ülkeyi terk etmeleri çağrısında bulunuldu.

Açıklamada ayrıca ülkede bulunan 100 kadar İtalyan vatandaşının, İtalyan donanmasına ait bir gemiyle Libya’dan Sicilya Adası’na doğru yola çıktığı ifade edildi.

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni de yaptığı açıklamada, terörizme karşı uluslararası toplumla çalışmaya hazır olduklarını belirtti.

İtalya Savunma Bakanı Roberta Pinotti de terörizmle mücadele için Afganistan’a 5 bin asker gönderdiklerini anımsatarak 350 kilometre güneylerindeki tehdidin endişe verici olduğunu, buna göre adım atabileceklerini ifade etti.

Bir süredir iç çatışmaların meydana geldiği Libya’da büyükelçiliğini açık tutan tek ülke İtalya idi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.