Jürinin Verdiği Karar Abd Halkını Sokaklara Döktü…

  • 25 Kasım 2014
  • 799 kez görüntülendi.
Jürinin Verdiği Karar Abd Halkını Sokaklara Döktü…

ABD ‘nin Missouri eyaletinde büyük jüri, 4 ay önce 18 yaşındaki silahsız, siyah bir genci ateşli silahla vurarak öldüren polis hakkında dava açılmasına gerek olmadığına hükmetti. Michael Brown isimli siyah gencin ölümüyle ilgili davada çıkan bu karar olayın yaşandığı Ferguson banliyösü başta olmak üzere ülkenin pek çok yerinde protesto gösterilerinin başlamasına yol açtı. Polisin bir tür fişekle göstericilere ateş ettiği öne sürülürken Obama da itidal çağrısı yaptı.
St. Louis Başsavcısı Robert McCullogh, jürinin saatler öncesinden aldığı kararı Pazartesi akşam geç saatlerde açıkladı. Karara göre, polis memuru Darren Wilson yargılanmayacak. Wilson, 9 Ağustos’ta silahsız olduğu belirlenen siyah genç Michael Brown’ı birkaç kez ateş ederek öldürmüştü. Başsavcı Robert McCullogh, bazı tanık beyanlarının aksine, otopside Brown’un arkadan vurulmadığının ortaya çıktığını söyledi.
Kararın açıklanmasının ardından dün akşam saatlerinden itibaren Ferguson’da adeta isyan çıktı. Kararın açıklanmasını beklerken emniyet binası önünde toplananlar, derhal kararı protesto etmeye başladı. Polis ve halk arasında başlayan çatışmalar devam ediyor.
CNN televizyonu polisin göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği görüntüler yayınladı. Gazdan CNN muhabirlerinin de etkilendiği görülürken, CNN’e konuşan bir görgü tanığı polisin göstericilere içleri kurşun saçmalarla doldurulmuş torbacıklar bulunan “bean bag” adlı fişekler kullanarak ateş açtığını bildirdi. Ayrıca Ferguson’da ‘yağma’ olayları da yaşanmaya başladığı, yolda park halindeki bazı araçlar ve iki binanın ateşe verildiği belirtiliyor.
New York’ta Union Square’da toplanan yaklaşık bin kişilik topluluk, kararın açıklanmasının ardından polis barikatını yararak Wall Street yönüne doğru yürüyüşe geçti. California ve Washington State’te de insanların kararı protesto etmek için sokaklara çıktığı bildirilirken, bazı polis arabalarına zarar verildiği ve göstericilerden bazılarının polise “katil” diye bağırdığı da söylendi.
Brown ailesi ise karar nedeni ile “büyük hayal kırıklığına” uğradıklarını söyledi. Sokaklarda silah sesleri duyulduğu bildirilirken, Brown ailesi de toplananlara sakin olma çağrısı yaptı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.