Katar 13 maddelik talep listesini reddedecek

  • 02 Temmuz 2017
  • 1.394 kez görüntülendi.
Katar 13 maddelik talep listesini reddedecek

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el Sani, Suudi Arabistan’la birlikte 4 Arap ülkesinin Katar’la krizin sona ermesi için şart koştuğu 13 maddelik talep listesini reddedeceklerini açıkladı.

ABD’nin başkenti Washington ve New York’taki temaslarının ardından İtalya’nın başkenti Roma’ya giden Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Alı Sani, düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

Fars Körfezi İşbirliği Konseyi ülkeleri arasında yaşanan ülkesine yönelik krizin sona ermesi için sunulan ve 3 Temmuz’a kadar süre tanınan taleplere ilişkin açıklamada bulunan Katarlı Bakan, “Katar, Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır tarafından Doha ile diplomatik ilişkileri yeniden başlatmak için formüle edilen 13 maddelik talep listesini reddedecek.” dedi.

“Bu talepler, uluslararası hukuka ve Katar’ın egemenlik haklarına aykırıdır.” diyen Sani, 4 Arap ülkesinin, ifade özgürlüğüne aykırı davrandıklarını ve Katar’a karşı bir sistem dayattıklarını söyledi.

Sani, “Krizde arabuluculuğa soyunan ABD’nin de desteklediği Kuveyt ile yapıcı bir diyaloğa sahip olmak istiyoruz. Katar, sorumluluk bilinciyle hareket ediyor ve yapıcı rol oynamak istiyor. Çatışmalar, müzakere yoluyla sonlandırılır. Bu suçlamalara ilişkin kanıtları görmeliyiz. Ondan sonra bir masanın etrafına talepleri değerlendirmek üzere toplanırız. Katar, talepleri tartışmaya hazır ancak egemenliğine saygı duyulmalı.” diye konuştu.

Katar’a tavır alan ülkelerden; Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’in, Doha yönetimine; ilişkilerin düzeltilmesi için 13 maddelik talep listesi yöneltmişti. Söz konusu ülkeler, Türkiye’nin Katar’daki askeri üssünün kapatılması, İran ve Hizbullah’la  ilişkilerin kesilmesi ve El Cezire televizyonunun kapatılması gibi maddelerin de bulunduğu taleplere bir cevap almak için Katar’a 3 Temmuz’a kadar süre vermişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.