Katar Suriye Muhaliflerine Maddi Yardımı Kesiyor…

  • 10 Ocak 2015
  • 809 kez görüntülendi.
Katar Suriye Muhaliflerine Maddi Yardımı Kesiyor…

Katar’ın mali yardımları ödemeyi durdurması üzerine Suriye Ulusal Koalisyonu adlı muhalif örgütün ciddi bir kriz içinde olduğu açıklandı.

Lübnan’dan yayın yapan el-Meyadin televizyonunun haberine göre Suriyeli muhalif kaynaklar Katar’ın ödeme yapmaması sebebiyle Suriye Ulusal Koalisyonu’nun ilan ettiği geçici hükümetin personeline maaş veremediğini açıkladı.

11 Kasım 2012’de Katar’da kurulan Türkiye merkezli Suriye Ulusal Koalisyonu, 14 Kasım 2013’te Suriye devletinin kontrolünden çıkarılan bölgeleri yönetmek üzere geçici hükümet kurmuştu.

Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar tarafından desteklenen Ulusal Koalisyon adlı örgütün geçtiğimiz hafta İstanbul’da yapılan toplantısında başkanlığa Hadi el-Bahra’nın yerine Halid Hoca seçilmişti.

Suriye Ulusal Koalisyonun başkanlığı konusunda daha önce Katar ve Suudi Arabistan arasında sert rekabetlerin yaşandığına dikkat çeken uzmanlar, son seçimde örgütün başkanlığına ciddi bir rekabet olmadan Türkiye’ye yakınlığı ile tanınan Halid Hoca gibi sıradan bir figürün seçilmesinin Katar ve Suudi Arabistan’ın örgütten umudunu kestiğinin göstergesi olarak yorumluyor.

Ulusal Koalisyon’un başkanlığına Halid Hoca’nın seçilmesinden hemen sonra Katar’ın mali yardımı kesmesi dikkat çekici bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.